Azərbaycanın Ümumudünya Ticarət Təşkilatına (ÜTT) üzvlüyü ilə bağlı danışıqlar davam etdirilir
2018-ci ilin 17-21 dekabr tarixlərində Cenevrə şəhərində Braziliya, Ekvador, İndoneziya ilə mallar, Norveç və Yaponiya ilə mallar və xidmətlər üzrə ikitərəfli danışıqların növbəti raundu keçirilmiş, həmçinin ÜTT-nin Üzvolma, Xidmətlərlə Ticarət və İnvestisiyalar, İnkişaf, Qaydalar, Bazara Çıxış, Ticarət Siyasətinə Baxış departamentləri ilə  məsləhətləşmələr aparılmışdır. Eyni zamanda, ABŞ nümayəndələri ilə qeyri-rəsmi məsləhətləşmələr keçirilmişdir.
Danışıqlarda yuxarıda qeyd edilən Üzvlər son olaraq təqdim edilən təkliflərdə müəyyən liberallaşmanın olduğunu bildirmiş, lakin ayrı-ayrı mal mövqeləri və qrupları üzrə əlavə liberallaşma istenilmişdir. Eyni zamanda, Azərbaycan tərəfi də təkliflərdə qarşı tərəflərin istəyinə uyğun olaraq müəyyən texniki məsələlər üzrə düzəlişlər ediləcəyini və yenilənmiş təkliflərin ən qısa vaxt ərzində göndəriləcəyini bildirmişdir.
Yuxarıda qeyd olunanlardan əlavə, Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə ÜTT Katibliyinin ekspertləri arasında subsidiyalar, poçt, audit, dəniz və enerji sığortası xidmətləri, GATT VIII Maddəsinin tətbiqi xüsusiyyətləri, ÜTT sistemində Preferensial Ticarət Sazişləri, ÜTT-nin Ticarətdə İnvestisiya Aspektləri üzrə Sazişi (TRİMs) və yerli kontekst tələbləri ilə bağlı məsləhətləşmələr aparılmışdır.

The negotiations on accession of Azerbaijan to the WTO are being continued
The next phase of bilateral negotiations with Brasil, Ecuador, Indonesia on goods and with Norway and Japan on goods and services was held and also consultations with Accession, Trade in Services and Investments, Development, Rules, Market Access and Trade Policy Review Departments of WTO were conducted Geneva on 17-21 December, 2018. Informal consultations with the representatives of USA were conducted, as well.
During the negotiations the abovementioned Members underlined the liberalization within the latest offers and at the same time, they requested further liberalization for some product lines. At the same time, Azerbaijan mentioned that according to the requests of the Members the appropriate adjustments will be made on some relevant technical issues within offers and the revised offers will be sent as soon as possible.
In addition to these issues, consultations on subsidies, postal, audit, marine and energy insurance services, features of the application of Article VIII of the GATT, Preferential Trade Agreements within the WTO system, WTO Agreement on Trade-Related Investment Measures (TRIMS) and local context requirements were carried out between the delegation of Azerbaijan and the experts of the WTO Secretariat.