ÜTT-yə yeni Baş Direktor təyin edilmişdir.
Ümumdünya Ticarət Təşkilatının tarixində ilk qadın baş direktor Nqozi Okonyo-İveala 15 fevral tarixində ÜTT üzvlərinin səsverməsi ilə bu vəzifəyə seçilmişdir. Okonyo-İveala bu vəzifədə ilk qadın olmaqla yanaşı, ilk dəfə Afrika qitəsindən (Nigeriya) bu vəzifəyə seçilən şəxs kimi də tarixə düşüb. Buna qədər isə ÜTT-nin baş direktoru vəzifəsini Roberto Carvalho de Azevedo tutmuş və ötən ilin avqust ayında səlahiyyət müddətinin sonuna 1 il qalmış öz postundan istefa vermişdir.
Nqozi Okonyo-İveala Asiya, Afrika, Avropa, Latın Amerikası və Şimali Amerikada 30 ildən çox müddət ərzində maliyyə, iqtisadiyyat və beynəlxalq inkişaf üzrə ekspert kimi fəaliyyət göstərmişdir. Bu vəzifəsinə qədər müxtəlif dövrlərdə (2003-2006-cı və 2011-2015-ci illər) Nigeriyanın maliyyə naziri, həmçinin 2006-cı il ərzində müəyyən müddət ərzində xarici işlər naziri vəzifəsində çalışmışdır. Okonyo-İveala həmçinin Dünya Bankının iqtisadi inkişaf üzrə mütəxəssisi kimi 25 illik təcrübə ilə bu qurumda 2-ci ən yüksək vəzifə sayılan Əməliyyatlar üzrə İdarəçi Direktor vəzifəsinə qədər yüksəlmişdir. Bununla yanaşı, Ngozi Okonyo-İveala dünyanın bir sıra aparıcı jurnalları, universitetləri tərəfindən müxtəlif illərdə bir çox mükafatlara layiq görülmüşdür və hazırda da maliyyə, iqtisadiyyat və inkişafla bağlı sahələrdə müəyyən araşdırmalarını davam etdirir. O, 1976-cı ildə Harvard Universitetinin magistr, 1981-ci ildə isə Massaçusets Texnologiya İnstitutunun doktorantura dərəcəsini uğurla tamamlamışdır.
ÜTT-nin Baş Direktoru hər 4 ildən bir səsvermə yolu ilə seçilir və səsvermə konsensus prinsipinə əsaslanır, yəni Üzvlərin hamısı yekdilliklə lehinə səs verməlidir. O, Üzvlərdən ayrılıqda müstəqil orqan hesab edilən Katibliyə rəhbərlik edir. Baş Direktor və katibliyin əməkdaşları Üzvlərdən müstəqil beynəlxalq qulluqçulardır. Qərarlar yalnız Üzvlər tərəfindən qəbul olunduğundan Katibliyin qərar qəbuletmə səlahiyyəti yoxdur.

A new Director-General has been appointed to the WTO.
The General Council agreed by consensus on 15 February 2021 to select Ngozi Okonjo-Iweala of Nigeria as the organization's seventh Director-General. She is the first woman and the first African to be chosen as Director-General. Prior to that, Mr. Roberto Carvalho de Azevedo was the Director-General of the WTO and resigned in August last year, one year before the expiry of his mandate.
Dr Ngozi Okonjo-Iweala is a global finance expert, an economist and international development professional with over 30 years of experience working in Asia, Africa, Europe, Latin America and North America. Previously, Dr. Okonjo-Iweala twice served as Nigeria's Finance Minister (2003-2006 and 2011-2015) and briefly acted as Foreign Minister in 2006, the first woman to hold both positions. She had a 25-year career at the World Bank as a development economist, rising to the No. 2 position of Managing Director, Operations. In addition, Ngozi Okonyo-Iveala has received numerous awards from various leading journals and universities around the world in various years and is currently conducting some research in the fields of finance, economics and development. Dr Okonjo-Iweala graduated magna cum laude with an A.B. in Economics from Harvard University (1976) and earned a Ph.D. in Regional Economics and Development from the Massachusetts Institute of Technology (MIT, 1981).
The Director-General of the WTO is elected by ballot every four years and the ballot is based on the principle of consensus. He/she heads the Secretariat, which is an independent body separate from the Members. The Director General and the staff of the Secretariat are international civil servants independent of the Members. The Secretariat does not have the authority to make decisions, as decisions are made only by the Members.