Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən ÜTT və ticarət siyasəti üzrə texniki dəstək layihəsinin icrasına başlanmışdır
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “ÜTT-yə üzvlük danışıqlarında və ticarət ilə əlaqəli digər tədbirlərdə Azərbaycan hökumətinin potensialının artırılması” Çərçivə Müqaviləsi layihəsinə 24 sentyabr 2020-ci il tarixində start verilib. Bir aylıq başlanğıc periodundan sonra noyabr ayının əvvəlindən etibarən layihə üzrə planlaşdırılan fəaliyyətlərin icrasına başlanmışdır. Layihənin 24 noyabr 2021-ci ilə qədər ümumilikdə 15 ay müddətinə davam edəcəyi gözlənilir.
Layihənin icrasına cavabdeh olan komanda beynəlxalq və yerli ticarət siyasəti həmçinin ÜTT-yə üzvlük üzrə iki uzun müddətli əsas ekspert, Marius Bordalba və Alidə Mahmudova və çoxsaylı qısa müddətli ekspertlərdən ibarətdir.
Layihənin məqsədi ticarət siyasətini gücləndirmək və Azərbaycan Hökumətinin ÜTT-yə üzvlük danışıqları və ticarət ilə əlaqəli digər tədbirlər üzrə səylərini dəstəkləməkdən ibarətdir. Azərbaycan Hökumətininin ticarət siyasəti islahatları üzrə səylərini və ÜTT-yə üzvlük danışıqlarını dəstəkləməklə layihə ticarətin artımı və beynəlxalq ticarət sisteminə inteqrasiya yolu ilə son nəticə olaraq iqtisadiyyatın diversifikasiyası və qeyri-neft sektorunun inkişafına nail olunmasına töhfə verməlidir.
Layihənin daha spesifik məqsədlərinə aşağıdakılar daxildir:
(i) ticarət ilə əlaqəli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi;
(ii) ÜTT və digər ticarət ilə əlaqəli məsələlərdə İqtisadiyyat Nazirliyinin potensialının artırılması;
(iii) ÜTT-yə üzvlük danışıqlarında Azərbaycana dəstək verilməsi;
(iv) ticarət müdafiə tədbirləri üzrə bölmənin yaradılması və funksionallaşdırılmasına dəstək verilməsi;
(v) ÜTT və xarici ticarət ilə əlaqəli məsələlər üzrə ictimai məlumatlılığın artırılması.
Yuxarıdakı məqsədlərə nail olmaq üçün layihə aşağıdakı əsas fəaliyyətləri icra edəcəkdir:
(i) ticarət ilə əlaqəli yeni qanunvericliyin hazırlanması və mövcud qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi üzrə məsləhətlərin verilməsi;
(ii) İqtisadiyyat Nazirliyinə mütəmadi dəstək;
(iii) ÜTT-yə üzvlük danışıqlarına dəstək verilməsi;
(iv) ticarət müdafiə tədbirləri üzrə bölmənin funksionallaşdırılması üzrə məsləhət və bölmənin potensialının artırılması;
(v) ictimai məlumatlandırma tədbirlərinin həyata keçirilməsi və məlumatlandırma materiallarının hazırlanması.
Layihənin tərəfdaşı və əsas benefisiarı İqtisadiyyat Nazirliyidir. Layihə digər əlaqəli nazirliklər və dövlət qurumlarına, o cümlədən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti və Əqli Mülkiyyət Agentliyinə də dəstək göstərir. Bununla yanaşı, layihə özəl sektor və akademik institutlar ilə də əməkdaşlıq edir.
Layihənin ekspertləri artıq ticarətlə əlaqəli bir çox sahələrdə, o cümlədən ticarət axınlarının təhlili, gömrük və ticarətin asanlaşdırılması, qida təhlükəsizliyi və telekommunikasiya xidmətləri üzrə dəstək tədbirlərinin icrasına başlamışlar.
Layihə Belçikanın “COWI” Konsorsiumunun üzvü olan Fransa şirkətləri, “DMI Associates” və “Expertise Advisors” şirkətləri tərəfindən icra edilir.

The EU-funded Framework Contract “Strengthening capacity of the Government of Azerbaijan in the WTO Accession negotiations and other trade related activities” started on 24 September 2020. Following the 1-month inception period, implementation of project activities began in early November 2020. The project is expected to continue until 24 November 2021 with an overall duration of 15 months.
The team in charge of the implementation of this project is composed by two long-term key experts on international and domestic trade policy and WTO accession, Mr. Marius Bordalba and Ms. Alida Mahmudova, and multiple short-term experts.
The project aims to strengthen trade policy and support the efforts of the Government of Azerbaijan in the ongoing WTO accession negotiations and other trade related activities. By supporting the Government of Azerbaijan in its trade policy reform efforts and the WTO accession negotiations, the project should ultimately contribute to the economic diversification and improvement of non-oil sector through trade led growth and integration in the multilateral trading system.
The specific purposes of the project activities include:
- improving trade related legislation,
- strengthening capacity of the Ministry of Economy on WTO and other trade-related matters,
- assisting Azerbaijan in the WTO accession negotiations,
- supporting the establishment and operationalization of the trade remedies unit, and
- raising public awareness on WTO and foreign trade related issues.
To achieve the above purposes, the project will:
- advise on the development of new trade-related legislation and improvement of the existing legislation,
- provide regular assistance to the Ministry of Economy on trade-related issues,
- support WTO accession negotiations,
- advise on the operationalization and capacity building of the trade remedies authority, and
- deliver public awareness events and prepare public awareness materials.
The project’s counterpart, and main beneficiary, is the Ministry of Economy. The project also supports other line ministries and agencies, including the Ministry of Agriculture, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Transport, Communications and High Technologies, State Customs Committee, Food Safety Agency, State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control and Intellectual Property Agency, among others. Besides governmental bodies, the project also include activities for academic institutions and the private sector.
The experts of the project have started the implementation of assistance activities in several trade-related areas, including trade flow analysis, customs/trade facilitation, food safety and telecommunication services.
The project is implemented by DMI Associates (France) and Expertise Advisors (France), members of the COWI Consortium (Belgium).