Aİ və Yeni Zelandiya ikitərəfli azad ticarət sazişi üzrə danışıqları yekunlaşdırır
30 iyun 2022-ci ildə Aİ və Yeni Zelandiya 4 illik müzakirələrdən sonra ikitərəfli ticarət sazişi üzrə danışıqları yekunlaşdırdı.
Cari ticarət əlaqələri
Sözügedən ikitərəfli azad ticarət sazişi qüvvəyə minənə qədər Aİ və Yeni Zelandiya arasında ticarət əlaqələri ÜTT qaydaları ilə tənzimlənməyə davam edəcək. Belə ki, mallar üzrə ticarətin həcmi 2021-ci ildə 8 milyard avroya, xidmətlər üzrə isə 2020-ci ildə 3,7 milyard avroya çatmışdır. Bu rəqəmlərə baxmayaraq, Aİ Yeni Zelandiyanın üçüncü ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. İkitərəfli investisiya qoyuluşları 13 milyard avronu keçmişdir.
Sazişin ümumi faydalarının qiymətləndirilməsi
Bu saziş sayəsində ikitərəfli ticarətin 30%-ə qədər artacağı, Aİ-nin illik ixracının isə potensial olaraq 4,5 milyard avroya qədər artması gözlənilir. Aİ-nin Yeni Zelandiyaya investisiyası isə 80%-ə qədər böyümə potensialına malikdir. Saziş müraciətin ilk ilindən etibarən Aİ şirkətləri üçün rüsumları ildə təxminən 140 milyon avro azalda bilər.
Sazişin əsas məqamları
• Saziş qüvvəyə mindiyi zaman Aİ-dən Yeni Zelandiyaya ixrac edilən bütün sənaye malları üçün rüsumlar ləğv ediləcək. Saziş, həmçinin Aİ-yə ixrac edilən Yeni Zelandiya mallarının əksəriyyətinə Aİ rüsumlarını ləğv edəcək və ya əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaqdır.
• Saziş ticarətin müdafiəsi tədbirlərinin tətbiqinə icazə verir və Aİ və Yeni Zelandiyaya güzəştli idxalın əhəmiyyətli dərəcədə artmasının onların yerli sənayelərinə ciddi ziyan vurduğu və ya vurmaq təhlükəsi ilə üzləşdiyi halda müvəqqəti tədbirlər görməyə imkan verən ikitərəfli müdafiə mexanizmini də əhatə edir.
• Saziş Aİ şirkətlərinin Yeni Zelandiyaya xidmət göstərməsini asanlaşdıracaq və həm xidmətlər, həm də istehsal sektorlarına sərmayə qoymaq üçün imkanlar yaradacaq. O, Aİ xidmət təchizatçıları və onların Yeni Zelandiyadakı rəqibləri arasında bərabər mühit təmin edəcək.
• Aİ və Yeni Zelandiya qarşılıqlı olaraq öz satınalmalar bazarını artıq ÜTT-nin Dövlət Satınalmaları Sazişində (GPA) əhatə ediləndən də geniş formada liberallaşdıracaqdır.
Kənd təsərrüfatı məhsulları ticarətinə yaxından nəzər salaq
Sazişin qüvvəyə minməsindən sonra donuz əti, şərab və şokolad kimi əsas məhsulların Aİ-dən idxalına gömrük rüsumları ləğv ediləcək. Yeni Zelandiyada çoxlu sayda Aİ coğrafi göstəriciləri qorunacaq. Aİ bazarının Yeni Zelandiya məhsullarına, məsələn, mal əti, qoyun əti və süd məhsullarına açılmasına tarif dərəcəsi kvotaları (TRQ) vasitəsilə "nəzarət ediləcək".
Müqavilədə nə yenilik var?
İlk dəfə olaraq Aİ-nin hər hansı bir ticarət sazişində xüsusi dayanıqlı qida sistemləri bölməsi, xüsusi ticarət və gender bərabərliyi müddəası və ticarət və mineral yanacaq subsidiyaları islahatı ilə bağlı xüsusi müddəa var. Saziş həmçinin qüvvəyə minən kimi “yaşıl” mal və xidmətləri liberallaşdıracaq.

EU and New Zealand conclude negotiations for a bilateral free-trade agreement
On June 30, 2022, after 4 years of talks, the EU and New Zealand concluded the negotiations for a landmark bilateral trade agreement.
Current trade relations
Until the entry into force of the bilateral free-trade agreement, trade relations between the EU and New Zealand will continue to be governed by WTO rules. Trade in goods reached almost EUR8 bln in 2021, while trade in services reached EUR3.7 bln in 2020. In spite of the distance, the EU was the third largest trading partner of New Zealand. Bilateral investment stocks exceeded EUR13 bln.
Assessed overall benefits of the agreement
Bilateral trade is expected to grow by up to 30% thanks to this deal, with EU annual exports potentially growing by up to EUR4.5 billion. EU investment into New Zealand has a potential to grow by up to 80%. The deal can cut some EUR140 million a year in duties for EU companies from the first year of application.
Some key features of the agreement
- At its entry into force, the agreement will remove duties on all industrial goods from the EU exported to New Zealand. The agreement will also eliminate or substantially reduce EU duties on most New Zealand goods exported to the EU.
- The agreement permits the imposition of trade defence measures. It also includes a bilateral safeguard mechanism, which allows the EU and New Zealand to impose temporary measures in case a significant increase of preferential imports causes, or threatens to cause, serious injury to their domestic industries.
- The agreement will make it easier for EU firms to provide services to New Zealand and open opportunities to invest in both services and manufacturing sectors. It will ensure a level playing field between EU service providers and their competitors in New Zealand.
- The EU and New Zealand will reciprocally open up their procurement markets beyond what is already covered under the WTO Government Procurement Agreement (GPA).
A close look to agri-food trade
From an offensive point of view, customs duties on imports of key products from the EU such as pork meat, wine and chocolate will be eliminated from the entry into force of the agreement. A large number of EU geographical indications will be protected in New Zealand. On the defensive front, the opening of the EU market to New Zealand products such as beef and sheep meat and dairy products will be “controlled” through tariff rate quotas (TRQs).
What is new in the agreement?
For the first time ever in an EU trade agreement, the deal has a dedicated sustainable food systems chapter, a dedicated trade and gender equality article and a dedicated provision on trade and fossil fuel subsidies reform. The deal also liberalises green goods and services at entry into force.
For more information on this agreement, please see the web portal of the European Commission available here: https://policy.trade.ec.europa.eu/eu-trade-relationships-country-and-region/countries-and-regions/new-zealand/eu-new-zealand-agreement_en