Aİ-Azərbaycan Biznes Forumunun iştirakçıları üçün qanunun aliliyi, ticarət və investisiya arasında əlaqələr haqqında seminar keçirilib
17 may 2022-ci il tarixində Bakıda Aİ-Azərbaycan Biznes Forumu keçirilmişdir. Ənənəvi olaraq hər il keçirilən bu tədbirdə, hökumət rəsmiləri, Aİ səfirləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və Aİ ölkələrindən və Azərbaycandan panel müzakirələrində və B2B görüşlərdə iştirak edən biznes liderləri də daxil olmaqla 500-dən çox nümayəndə iştirak etmişdir. Tədbirdə əsas çıxışlar Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri cənab Mikayıl Cabbarov və Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Cənab Peter Mixalko tərəfindən edilmişdir.
Forum çərçivəsində “Azərbaycanda Biznes Mühiti üzrə Aİ-nin Hesabatı”ın 6-cı illik versiyasının təqdimatı keçirilmişdir. Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən Ticarət Siyasəti Layihəsinin qrup rəhbəri cənab Bordalba hesabatda təqdim olunan məlumatları və nəticələri şərh edərək bildirib ki:
“ÜTT-yə üzvlük prosesi zamanı ölkələr ÜTT müddəalarının öz daxili tənzimləmə çərçivələrinə adekvat şəkildə daxil edilməsini və bu müddəaların öz qurumları tərəfindən gündəlik fəaliyyətlərində səmərəli şəkildə tətbiq edilməsini təmin etməlidirlər. Bu səbəbdən ÜTT-yə üzvlük həmin ölkələrdə qanunun aliliyinin təsdiqi və möhkəmlənməsinə birbaşa töhfə verir. Bu, ÜTT-yə üzv olmaq istəyən ölkələrin ən əsas üstünlüklərdən biridir”.
Çoxsaylı nümunələr göstərir ki, qanunun aliliyinə tam təminat verməklə, ölkə dayanıqlı iqtisadi artıma malik olur və birbaşa xarici investisiyaları (FDİ) cəlb edir. Bu, ÜTT-də mütəmadi olaraq həyata keçirilən ticarət siyasətinin icmalının əsas mesajıdır.
Nümunə 1 – Myanmanın Ticarət Siyasətinin İcmalı zamanı Koreya Nümayəndəsinin bəyanatı:
"Myanmanın islahat səyləri davamlı inkişafın mühüm addımlarından biri olan qanunun aliliyini möhkəmləndirir. Həqiqətən də, Myanmaya FDİ axınının dörd dəfə artması qanunun aliliyi səviyyəsinin yüksəlməsinin və bazar iqtisadiyyatının simvoludur ki, bunların hər ikisi xarici investorlar üçün mühüm məsələlərdəndir. Biz hesab edirik ki, indi əvvəllərə nəzərən daha çox qanunun aliliyi və bazar iqtisadiyyatı prinsipləri qorunmaqda davam etməlidir. Bu, nəticədə, xarici investisiyaların Myanmaya axınını davam etdirəcək və onun inkişafına təkan verəcəkdir”.
Mənbə: Ticarət Siyasətinin İcmalı – İclasın Protokolunu bu keçiddən əldə edə bilərsiniz.
Nümunə 2 – Laos XDR-nin Ticarət Siyasətinin İcmalı zamanı Sinqapur Nümayəndəsinin bəyanatı:
Sinqapur "Laos XDR-nin investisiya rejimini təkmilləşdirmək səylərini, o cümlədən şəffaflığı artırmaq və qanunun aliliyini təmin etmək üçün konstitusiyaya düzəlişlər etməklə, investorların bazara inamını gücləndirən səylərini alqışlayır." Bu dəyişikliklər nəticəsində Sinqapurun Laos XDR-ə birbaşa xarici investisiyaları Laosun ÜTT-yə üzv olmasından sonra xeyli artmışdır.
Bunun əksi olaraq, ticarət siyasətinin təhlili göstərir ki, qanunun aliliyinin həyata keçirilməsində geriləmələr olduqda, iqtisadi inkişaf və birbaşa xarici investisiyalar zərər görür.
Yuxarıdakıları nəzərə alaraq, cənab Bordalba qeyd etdi ki:
“Ticarət, investisiya və son nəticədə iqtisadi inkişaf paralel şəkildə hərəkət edir. Bu səbəbdən, bütün bu sahələrdə aktiv, qətiyyətli və əlaqələndirilmiş addımlardan ibarət və ən yüksək siyasi səviyyədə dəstəklənən iqtisadi gündəm ən yaxşı siyasət olmaqla bərabər, Azərbaycana davamlı, müsbət iqtisadi və inkişaf nəticələri verəcəkdir”.
Əlaqədar materiallar:
• “Qanunun aliliyi, ÜTT Prinsipləri, İqtisadi İnkişaf və Birbaşa Xarici İnvestisiyaların Cəlb edilməsi” vərəqəsi (ingilis dilində: bura keçid edir)
• “Azərbaycanda Biznes Mühiti üzrə Aİ-nin Hesabatı 2021” sənədini bu keçiddən əldə etmək mümkündür: https://www.eeas.europa.eu/sites/default/files/documents/BU_Report_Azerbaijan_FINAL_EN.pdf

EU-Azerbaijan Business Forum participants hear about the links between the rule of law, trade and investment
On May 17, 2022, the EU-Azerbaijan Business Forum took place in Baku. The annual event drew a high turnout of over 500 participants, including Government officials, EU Ambassadors, representatives of international organizations and business leaders from EU countries and Azerbaijan, who took part in panel discussions and business-to-business meetings. Keynote speeches were delivered by Mr. Mikayil Jabbarov, Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, and H.E. Mr. Peter Michalko, Ambassador of the European Union to the Republic of Azerbaijan.
The 6th annual edition of “The EU Business Climate Report Azerbaijan” was presented during the Forum. Commenting on information presented in and findings of the Report, the team leader of the EU-funded Trade Policy Project, Mr. Bordalba, stated that:
“During the accession process [to the WTO], countries shall ensure that WTO provisions are adequately incorporated into their domestic regulatory frameworks and that those provisions are effectively applied by their institutions in their daily activities. For this reason, WTO accession directly contributes to affirming and strengthening the rule of law in accession countries. This is one of the most fundamental benefits awaiting countries in accession.”
Multiple examples demonstrate that by guaranteeing the full rule of law, a country is better placed and is more likely to have sustainable economic growth and attract foreign direct investment. This is a key message from trade policy reviews regularly conducted in the WTO.
Example 1 – Statement of the Korean Representative during the Trade Policy Review of Myanmar:
"The[] reform efforts [of Myanmar] reinforce the rule of law – a critical pillar of sustained development. Indeed, the quadrupling of FDI inflows in Myanmar is emblematic of the growing rule of law and market economy, both of which are important considerations for foreign investors. … We believe that, now more than ever, the rule of law and market economy principles should continue to be upheld. Doing so will ensure that foreign investment continues to flow into Myanmar and help fuel its development.”
Source: Trade Policy Review – Minutes of the Meeting available here
Example 2 – Statement of the Singaporean Representative during the Trade Policy Review of the Lao PDR:
Singapore “welcomes Lao PDR's efforts to improve its investment regime, including through constitutional amendments to enhance transparency and enforcement of the rule of law, which has strengthened investors' confidence in the market.” As a result of these changes, Singapore’s foreign direct investment in the Lao PDR had increased considerably following Lao’s accession to the WTO.
Conversely, trade policy reviews show that, when there are setbacks in implementing the rule of law, economic development and foreign direct investment suffer.
Taking into consideration the findings above, Mr Bordalba stated:
“trade, investment and ultimately economic development go hand-in-hand. For this reason, an economic agenda which comprises active, resolute and coordinated steps in all those areas, supported at the highest political level, is the first-best policy option and is likely to deliver lasting, positive economic and developmental results to Azerbaijan.”