ÜTT Üzvləri beş regional ticarət sazişini nəzərdən keçirib
ÜTT üzvləri Regional Ticarət Sazişləri Komitəsinin sentyabrın 22-də keçirilən iclasında beş regional ticarət sazişini (RTS) nəzərdən keçiriblər. Komitənin sədri, Koreya Respublikasının səfiri Taeho Li iclasda üzvləri RTS-lərin faktiki təqdimatları üçün vacib məlumat və şərhləri təqdim etmək məqsədilə səyləri artırmağa və Komitənin işinin ÜTT islahatlarının bir hissəsi kimi necə təkmilləşdirilə biləcəyini nəzərdən keçirməyə dəvət etmişdir.
Yuxarıda adıçəkilən RTS-lər aşağıdakılardır:
Komitə 2013-cü il sentyabrın 1-də qüvvəyə minmiş Körfəz Əməkdaşlıq Şurasına üzv dövlətlərlə Sinqapur arasında Azad Ticarət Sazişinin xidmətlər ticarəti aspektinə baxıb. Sazişin mallarla ticarət aspekti Ticarət və İnkişaf Komitəsi tərəfindən nəzərdən keçiriləcəkdir.
İsveçrə ilə Böyük Britaniya arasında Ticarət Sazişi 2021-ci il yanvarın 1-də qüvvəyə minib. O, əsasən Aİ-İsveçrə sazişləri çərçivəsində mal ticarətində münasibətləri tənzimləyən hüquqi sənədləri təkrarlayır.
Böyük Britaniya və Tunis arasında Assosiasiya Sazişi də 2021-ci il yanvarın 1-də qüvvəyə minib. Saziş Aİ-Tunis Assosiasiya Sazişi çərçivəsində tərəflər arasında verilən tarif üstünlüklərini saxlayır.
Böyük Britaniya və Koreya Respublikası arasında Azad Ticarət Sazişi 2021-ci il yanvarın 1-də qüvvəyə minib. Sazişə əsasən, tərəflər Aİ-Koreya sazişi çərçivəsində danışıqların aparıldığı tariflərin ləğvi üzrə icrasını davam etdiriblər.
Nəhayət, Komitə Koreya Respublikası ilə Mərkəzi Amerika Respublikaları arasında Azad Ticarət Sazişinə baxmışdır. Saziş Honduras, Nikaraqua və Koreya üçün 1 oktyabr 2019-cu il, Koreya və Kosta-Rika üçün 1 noyabr 2019-cu il, Koreya və Panama üçün 1 mart 2021-ci il tarixində qüvvəyə minmişdir.

WTO members considered five regional trade agreements (RTAs) at the 22 September meeting of the Committee on Regional Trade Agreements. The Chair of the Committee, Ambassador Taeho Lee of the Republic of Korea, called on members to step up efforts to provide outstanding data and comments for factual presentations of RTAs and to consider how the Committee’s work could be improved as part of efforts to reform the WTO.
The RTAs mentioned above are:
The Committee considered the trade in services aspect of the Free Trade Agreement between the Gulf Cooperation Council (GCC) member states and Singapore, which entered into force on 1 September 2013. The trade in goods aspect of the Agreement will be considered by the Committee on Trade and Development.
The Trade Agreement between Switzerland and the United Kingdom entered into force on 1 January 2021. It largely replicates legal instruments which governed relations in trade in goods under the EU-Switzerland agreements.
The Association Agreement between the United Kingdom and Tunisia also entered into force on 1 January 2021. The Agreement maintains tariff preferences provided between the parties under the EU-Tunisia Association Agreement.
The Free Trade Agreement between the United Kingdom and the Republic of Korea entered into force on 1 January 2021. Under the Agreement, the parties continued their implementation of the tariff elimination negotiated under the EU-Korea agreement.
Finally, the Committee considered the Free Trade Agreement between the Republic of Korea and the Republics of Central America. The Agreement entered into force for Honduras, Nicaragua and Korea on 1 October 2019, for Korea and Costa Rica on 1 November 2019 and for Korea and Panama on 1 March 2021.