Türkmənistanın ÜTT-yə üzvlüyü istiqamətində növbəti addım
ÜTT üzvləri bu gün Türkmənistanın təşkilata daxil olması üçün işçi qrupun yaradılması barədə razılığa gəliblər. Təxminən 6,2 milyon əhalisi olan Türkmənistan keçmiş sovet respublikaları arasında ÜTT-yə üzvlük üçün müraciət edən sonuncu ölkədir.
Səfir Atageldi Halcanov ölkəsinin ÜTT-yə üzv olmaq üçün müraciətini dəstəklədiklərinə görə üzvlərə təşəkkürünü bildirərək qeyd edib:"Türkmənistanın ÜTT-yə üzv olmaq qərarı ölkənin çoxtərəfli ticarət sisteminin qaydalarına riayət etmək məqsədini nümayiş etdirir”.
ÜTT-nin baş direktoru Nqozi Okonjo-İveala Türkmənistanı ÜTT-yə üzv olmaq üçün Baş Şuranın işçi qrupunun yaradılması qərarı ilə bağlı təbrik edib. O qeyd edib:"Bugünkü qərar Türkmənistanın çoxtərəfli ticarət sistemi ilə əlaqələrində mühüm addımdır".
Məlumat üçün bildiririk ki, Baş direktor Nqozi Okonjo-İveala noyabrın 24-də Türkmənistanın Ümumdünya Ticarət Təşkilatının yaradılması haqqında Marrakesh Sazişinin XII maddəsinə əsasən ÜTT-yə üzv olmaq üçün rəsmi müraciətini qəbul edib.

The next step towards Turkmenistan's accession to the WTO
WTO members agreed today to establish a working party for the accession of Turkmenista  to the organization. With a population of about 6.2 million, Turkmenistan is the last of the former Soviet republic to apply for WTO membership.
Ambassador Atageldi Haljanov thanked members for supporting his country’s application for WTO accession. "Turkmenistan’s decision to become an acceding country at the WTO demonstrates the country’s objective to adhere to the rules of the multilateral trading system," he said.
WTO Director-General Ngozi Okonjo-Iweala congratulated Turkmenistan following the decision by the General Council to establish a working party for its WTO accession. "Today's decision marks a significant step in Turkmenistan's relationship with the multilateral trading system," she said.
For information, Director General Ngozi Okonjo-Iweala received on 24 November Turkmenistan’s official application to join the WTO under Article XII of the Marrakesh Agreement establishing the World Trade Organization.