Ticarət Siyasəti layihəsi tələbələrin və gənc mütəxəssislərin beynəlxalq ticarət və Ümumdünya Ticarət Təşkilatı (ÜTT) haqqında məlumatlılığını artırır
18 fevral 2022-ci il tarixində, Ticarət Siyasəti və ÜTT haqqında ilk Yay Məktəbinin bir qrup iştirakçısı professor Peter Van den Bossche və Werner Zdouc tərəfindən yazılmış beynəlxalq ticarət hüququ üzrə aparıcı nəşrin nüsxələri ilə mükafatlandırılıblar.
Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən "Ümumdünya Ticarət Təşkilatına (ÜTT) üzvlük danışıqları və ticarətlə əlaqəli digər tədbirlərlə bağlı Azərbaycan hökumətinin potensialının gücləndirilməsi"layihəsinin qrup rəhbəri Marius Bordalba: “Ticarət siyasəti və ÜTT haqqında yay məktəbinin iştirakçıları layihədə iştirak etməklə beynəlxalq ticarət, ÜTT qaunvericiliyi və təcrübəsini öyrənməkdə maraqlı olduqlarını bildiriblər. Təqdim edilən kitablar beynəlxalq ticarət və ÜTT üzrə əla oxu materialıdır. Ümid edirik ki, əldə olunan biliklər onların gələcəkdəki tələbələrinə və ya işlədikləri təşkilatlara ötürüləcək”.
21 fevral 2022-ci il tarixində layihənin eksperti Alidə Mahmudova və qrup rəhbəri Marius Bordalba Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 30-dan çox tələbəsi qarşısında beynəlxalq ticarət və ÜTT-də aktual mövzular üzrə 2 saatlıq təqdimatla çıxış ediblər. Təqdimatın əhatə etdiyi mövzular aşağıdakılardır:
• ÜTT və çoxtərəfli ticarət sisteminin faydaları
• ÜTT islahatları
• Yeni və keçmiş təcrübə ilə kəsişən məsələlər
• Azad ticarət sazişləri və gömrük ittifaqları
Xatırladaq ki, 2021-ci ilin iyun ayında sözügedən layihə ADA Universiteti ilə birlikdə 23 azərbaycanlı tələbə və gənc mütəxəssis üçün ticarət siyasəti və ÜTT mövzusunda bir həftəlik yay məktəbi təşkil edib.

The Trade Policy project increases students and young professionals’ awareness on international trade and WTO
On February 18, 2022, a group of participants in the first Summer School on Trade Policy and WTO were awarded copies of a leading publication on international trade law, written by Professor Peter Van den Bossche and Werner Zdouc.
Marius Bordalba, Team leader of the EU-funded “Strengthening capacity of the Government of Azerbaijan in the WTO Accession negotiations and other trade related activities” project: “Several participants of the summer school on trade policy and WTO expressed keen interest to participate in project activities to learn more about international trade, WTO law and practice. The books are excellent reading materials on international trade and WTO. We hope that the knowledge gained will be transmitted to their students or organisations where they work in.”
On February 21, 2022, Alida Mahmudova and Marius Bordalba made a 2-hour presentation on current topics in international trade and WTO to 30+ students from the Azerbaijan State University of Economics. Topics covered by the presentation are as follows:
• WTO and benefits of the multilateral trading system
• WTO reform
• New and cross-cutting issues
• Free trade agreements and customs unions
Recall that in June 2021, together with the ADA University, the project organised and delivered a one-week trade policy and WTO summer school for 23 Azerbaijani students and young professionals.