ÜTT Katibliyində Azərbaycanın üzvlüyü ilə bağlı yaradılmış İşçi Qrupun sədrinin Azərbaycana səfəri başa çatmışdır
İşçi Qrupun sədri, Türkiyənin Ümumdünya Ticarət Təşkilatı yanında daimi nümayəndəsi səfir Alparslan Acarsoy 27-28 aprel tarixlərində Bakıda səfərdə olmuşdur. Səfər çərçivəsində aidiyyəti dövlət qurumları ilə görüşlər keçirilmiş və ÜTT Katibliyinin ekspertləri ilə birgə Azərbaycan ÜTT-yə üzvlük prosesinin mövcud vəziyyəti və yaxın gələcəkdə atılacaq addımlarla bağlı müzakirələr aparılmışdır.
Səfir Alparslan Acarsoy görüşlərdə Azərbaycanın üzvlüklə bağlı danışıqlarının uzun illər ərzində yaxşı inkişaf etdiyini, lakin İşçi Qrupun sonuncu iclasından sonra bu prosesin zəiflədiyini bildirmişdir. Həmçinin ÜTT üzvlərinin bu məsələyə marağının yüksək olaraq qaldığını, prosesi yenidən aktivləşdirmək və sürətləndirməyin Azərbaycanın üzərinə düşdüyünü qeyd etmişdir.
Görüşlərdə Azərbaycan tərəfi cari ilin iyul ayına İşçi Qrupun növbəti iclasının keçirilməsinə maraqlı olduğunu bildirmişdir.

The visit of the Chair of the Working Party on the Accession of Azerbaijan to Baku has ended
The Chair of the Working Party on the Accession of Azerbaijan, Ambassador Alparslan Acarsoy of Turkey, visited Baku on 27—28 April at the invitation of the Government of Azerbaijan. Accompanied by members of the WTO Secretariat, Ambassador Acarsoy held a series of high-level meetings to discuss the resumption of the activities of the Working Party and to take stock of recent accession-related developments in Azerbaijan.
Ambassador Acarsoy noted that Azerbaijan's accession negotiations had progressed well for many years but that momentum had been lost since the Working Party last met. “Interest by WTO members remains high. It is up to Azerbaijan to reactivate and accelerate the process,” he said.
During the meetings, Azerbaijan expressed interest in holding the 15th meeting of the Working Party before the summer break.
Click on the link below for more information about the trip. https://www.wto.org/english/news_e/news23_e/acc_28apr23_e.htm