Özbəkistan ÜTT-yə üzvolma prosesini fəal şəkildə davam etdirir
21 iyun 2022-ci il tarixində Özbəkistanın ÜTT-yə üzv olması üzrə İşçi Qrupun (İQ) Cenevrədə iclası keçirilmişdir.
İQ-da ikitərəfli bazara giriş danışıqlarında dövlətin rolunu vurğulanmış və Özbəkistanın 35 üzvlə ikitərəfli danışıqlar apardığını bildirilmişdir. Həmçinin, ötən həftə Cenevrədə əlavə ikitərəfli görüşlərin keçirilməsi də planlaşdırılmışdır.
Çoxtərəfli danışıqlar çərçivəsində isə İQ ÜTT Katibliyi tərəfindən hazırlanmış Qaldırılmış Məsələlərin Faktiki Xülasəsinin bütün bölmələrini, həmçinin dövlət satınalmalarına dair sorğu vərəqəsi və subsidiyalar haqqında bildiriş layihəsi kimi müəyyən əsas dəstəkləyici sənədləri nəzərdən keçirib. İQ həmçinin Özbəkistanın Kənd Təsərrüfatına Dəstək Cədvəllərini də nəzərdən keçirib.
İQ qanunvericilik sahəsində Özbəkistanın yenidən işlənmiş Qanunvericilik Fəaliyyət Planını və üzvlərə təqdim edilmiş 39 qanun layihəsini nəzərdən keçirmişdir.
Növbəti addımlar:
İkitərəfli danışıqlar çərçivəsində İQ-nin sədri Özbəkistanı mallar üzrə bazara çıxış təkliflərini və hazırda tətbiq olunan tarif dərəcələrini paylaşmağa dəvət edib.
Çoxtərəfli danışıqlarda isə üzvlər Özbəkistana suallar təqdim etmək niyyətindədirlər. Bundan əlavə, Özbəkistandan dövlət satınalmaları ilə bağlı hazırlanmış sorğu vərəqəsini və yenilənmiş Kənd Təsərrüfatına Dəstək Cədvəllərini təqdim etmək istənilib.
Nəhayət, Özbəkistana Qanunvericilik Fəaliyyət Planına yenidən baxılması və ÜTT ilə bağlı qanunvericiliyin və icra mexanizmlərinin nüsxələrini layihə formasında, xüsusən də üzvlərin tələb etdiyi sahələr üzrə təqdim etmək təklif edilib.
Özbəkistanın baş nazirinin müavini, investisiyalar və xarici ticarət naziri cənab Sardor Umurzakov deyib:
“...biz 2022-2026-cı illəri əhatə edən Özbəkistanın Yeni İnkişaf Strategiyasını qəbul etmişik. Maraqlıdır ki, bizim yeni Strategiyanın əsas prioritetlərindən biri Özbəkistanın ÜTT-yə üzv olmasıdır. …
… 2022-ci il üçün müfəssəl Yol Xəritəsi qəbul edilib ki, o da bir sıra İşçi Qrup görüşlərinin təşkilini və qırxdan çox Üzv Dövlət ilə müntəzəm ikitərəfli danışıqları əhatə edir. Biz üzvlüklə bağlı real addımlar atmaq istəyirik”.

On June 21, 2022, the Working Party (WP) on the accession of Uzbekistan to the WTO met in Geneva.
The WP reviewed the state of play in the bilateral market access negotiations. Uzbekistan informed the WP that it had held bilateral engagements with 35 members. Additional bilateral meetings were scheduled to take place last week in Geneva.
On the multilateral front, the WP completed the review of all sections of the Factual Summary of Points Raised prepared by the WTO Secretariat, along with certain key supporting documents such as the questionnaire on state trading and a draft subsidies notification. The WP also reviewed Uzbekistan's Agricultural Supporting Tables.
On the legislative front, the WP reviewed Uzbekistan's revised Legislative Action Plan as well as 39 pieces of legislation which have been made available to members.
Next steps
On the bilateral front, the WP chair invited Uzbekistan to share its revised market access offers on goods together with currently applied tariff rates.
On the multilateral front, members are likely to submit questions to Uzbekistan. In addition, Uzbekistan was asked to submit a revised questionnaire on state trading, and updated Agriculture Supporting Tables.
Finally, Uzbekistan was invited to revise its Legislative Action Plan and to provide copies of WTO-related legislation and enforcement mechanisms, including in draft form, especially in the areas requested by members.
Mr Sardor Umurzakov, Deputy Prime Minister and Minister of Investments and Foreign Trade of Uzbekistan, stated:
“…we have adopted a New Uzbekistan Development Strategy covering period from 2022 to 2026. It is notable that one of the main priorities of our new Strategy is accession of Uzbekistan to WTO. …
… a detailed Road Map for 2022 was adopted, which includes organization of a number of Working Group meetings and regular bilateral negotiations with more than forty Member States. We want to take practical steps towards our accession.”