Özbəkistan 2026-cı ilə qədər ÜTT-yə üzv olmaq istiqamətində fəal addımlar atır
ÜTT-nin baş direktorunun müavini Çjanqın rəhbərlik etdiyi yüksək səviyyəli nümayəndə heyəti oktyabr ayında Daşkəndə səfər edib. 5 günlük səfər zamanı Cənab Zhang Özbəkistanın ÜTT-yə üzvlük prosesində növbəti addımları, həmçinin mövcud vəziyyəti  müzakirə etmək məqsədilə Özbəkistanın baş nazirinin müavini, investisiyalar və xarici ticarət naziri Sardor Umurzakov və investisiya və xarici ticarət nazirinin müavini, ÜTT-yə üzvlük məsələləri üzrə baş danışıqçı Badriddin Abidov ilə görüşmüşdür.
ÜTT-nin xəbərində deyilir:
"Cənab Umurzakov Özbəkistan Hökumətinin prezident Şövkət Mirziyoyev tərəfindən müəyyən edilmiş geniş islahatlar gündəliyinin prioritet və ayrılmaz hissəsi olan ÜTT-yə üzvlüklə bağlı qətiyyətli mövqeyini bir daha vurğulamışdır. ÜTT-yə üzvlük danışıqlarını sürətləndirmək məqsədilə bu məsələ Hökumətin qarşıdan gələn 2022-2026-cı illər strategiyasına xüsusi olaraq daxil ediləcəkdir. Özbəkistan rəhbərliyi “yeni Özbəkistan”ı qlobal iqtisadiyyata daha sürətlə inteqrasiya etmək və COVID-19 pandemiyası ilə daha da kəskinləşən nəqliyyat və kommunikasiya problemlərini həll etmək məqsədilə ticarət və investisiyalar üçün ən əlverişli şəraiti yaratmaq əzmində olduqlarını vurğulamışdır. Cənab Umurzakov həmçinin qeyd etmişdir ki, Özbəkistan çoxtərəfli ticarət sisteminə inanır və ÜTT-nin 12-ci Nazirlər Konfransının (MC12) uğurlu keçirilməsini səbirsizliklə gözləyir”.
ÜTT Nümayəndə heyəti bir sıra hökumət qurumları ilə görüşmüş, biznes ictimaiyyətinin və akademik dairələrin iştirakı ilə tədbirlər təşkil etmişdir.
Özbəkistan ÜTT-yə üzvlük danışıqlarını nə vaxt bərpa etdi? 2019-cu ildə xarici ticarət rejiminə dair yeni memorandumun təqdim edilməsi ilə Özbəkistan üzvlük danışıqlarını bərpa etmişdir. O vaxtdan indiyə qədər Özbəkistan ticarət rejimi, həmçinin rəqabət qanunvericiliyi kimi digər əlaqədar sahələr haqqında böyük həcmdə məlumatlar təqdim etmiş, 2020-ci ildə İşçi Qrupun iclasını keçirmişdir.
Növbəti addımlar? Özbəkistan ÜTT Nazirlər Konfransında yüksək səviyyəli nümayəndə heyəti ilə iştirak edəcəkdir. Dekabrın ortalarında Özbəkistanın Üzvlüyü ilə bağlı İşçi Qrupun 2020-ci ildə keçirilən sonuncu iclasdan sonra təqdim edilmiş məlumatları nəzərdən keçirmək məqsədilə növbəti iclası keçiriləcəkdir. Həmçinin bazara girişlə bağlı ikitərəfli görüşlər təşkil ediləcəkdir.
Özbəkistanın üzvlüklə bağlı iddiasını kimlər dəstəkləyir? Aİ və ABŞ Özbəkistan hökumətinə ticarət islahatları gündəliyini, o cümlədən ÜTT-yə üzv olmaq təklifini həyata keçirməkdə dəstək məqsədilə bir neçə milyonluq texniki yardım layihələri ayırıblar. Bu layihələr haqqında aşağıdakı keçidlərdə ətraflı məlumat əldə edə bilərsiniz:
Mənbə: https://www.wto.org/english/news_e/news21_e/acc_30oct21_e.htm
Əlaqədar məsələ: Türkmənistan 2020-ci ilin ortalarında ÜTT-də Müşahidəçi status almışdır. Bununla əlaqədar ölkənin ÜTT-yə üzv olması ilə bağlı məsələləri nəzərdən keçirəcək Hökumət Komissiyası yaradılıb. Həmçinin Türkmənistan öz xarici ticarət rejiminə dair memorandumun hazırlanması məqsədilə Asiya İnkişaf Bankının CAREC proqramına müraciət etmişdir. Türkmənistanın bu ilin sonunda ÜTT-yə üzv olmaq üçün müraciət edə biləcəyinə dair ehtimallar var.

A high-level mission, headed by WTO Deputy Director General Zhang, visited Tashkent in October. During the 5-day visit, DDG Zhang met with Sardor Umurzakov, Deputy Prime Minister and Minister of Investment and Foreign Trade, and Badriddin Abidov, Deputy Minister of Investment and Foreign Trade and Chief Negotiator for WTO Accession, to review the state of play and next steps in Uzbekistan’s WTO accession process.
WTO’s news item says:
“Mr. Umurzakov reiterated the Government of Uzbekistan's firm commitment to WTO accession, which continues to be an absolute policy priority and an integral part of the wide-ranging reform agenda set by President-elect Shavkat Mirziyovev. WTO accession will be specifically mainstreamed into the Government's upcoming 2022-2026 strategy in an effort to accelerate accession negotiations. The Uzbek authorities stressed their determination to create the most favourable conditions for trade and investment, with a view to further integrating the “new Uzbekistan” into the global economy and addressing transport and connectivity bottlenecks exacerbated by the COVID-19 pandemic. Mr. Umurzakov also noted that Uzbekistan remains a firm believer in the multilateral trading system and looks forward to a successful 12th WTO Ministerial Conference (MC12).”
The WTO Delegation met with several Governmental bodies and presented events with the participation of the business community and academia.
When did Uzbekistan resume its WTO accession negotiations? In 2019, with the submission of a new memorandum on foreign trade regime. Since then, it has submitted a large volume of factual information on their trade regime and other related areas such as competition law. It held a Working Party meeting in 2020.
What's next? Uzbekistan will participate in the WTO Ministerial Conference with a high-level delegation. In mid-December, Uzbekistan’s Working Party meeting will meet to review the information submitted since the last working party meeting in 2020. Bilateral market access meetings will also take place.
Who supports the accession bid of Uzbekistan? The EU and the United States have dedicated, multi-million technical assistance projects to assist the Government of Uzbekistan in implementing its trade reform agenda, including its bid for WTO accession. For more information on these projects, click on the links below:
Source: https://www.wto.org/english/news_e/news21_e/acc_30oct21_e.htm
Related event: Turkmenistan became WTO observer mid-2020. A Governmental Commission to review issues related to the country's accession to the World Trade Organization has been established. Turkmenistan has sought assistance from the CAREC programme of the Asian Development Bank to prepare the memorandum on foreign trade regime. There are indications that Turkmenistan may be applying for WTO accession later this year.