Əqli mülkiyyət və gömrükdə məcburi qərarlara dair seminarlar
23 iyun 2021-ci il tarixində “Əqli Mülkiyyətdə Səkkiz qayda ilə biznes və vətəndaşların qorunması: Avropa İttifaqı təcrübəsi ”mövzusunda Əqli Mülkiyyət Agentliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Gömrük Akademiyası və İqtisadiyyat Nazirliyinin təxminən 40 nümayəndəsinin iştirakı ilə təqdimat keçirilmişdir.
Əqli Mülkiyyət Hüquqları (IPR) üzrə baş məsləhətçi, professor Loren Monderyö əlaqəli iki mövzunu əhatə etmişdir:
• Aİ/Üzv Dövlətlərin Bazarın Monitorinqi/Müşahidəsi və Ticarət markası pozuntularına qarşı mübarizədə təcrübəsi
• AB / Üzv Dövlətlərin IPR-lərin Sərhəd Mühafizəsi üzrə Təcrübəsi
İştirakçılar IPR qorunmasının bir çox aspektlərini, xüsusən rəqəmsallaşdırma ilə əlaqəli əqli mülkiyyət hüquqlarının sahibləri üçün yeni problemləri və internet vasitəsilə hüquq pozuntularının artmasını müzakirə etmişlər. Tədbir, iştirakçılara verilən məlumatlardan əlavə, ölkədə IPR-lərin daha yaxşı qorunması üçün məsul qurumlar arasında rabitə kanallarının inkişafına da fayda vermişdir.
Seminar zamanı iştirakçılara Aİ-nın maliyyələşdirdiyi “İqtisadiyyat Nazirliyinin ÜTT Şöbəsinə ÜTT-yə üzvlük danışıqlarında dəstək və potensialın gücləndirilməsi” layihəsinin dəstəyi ilə hazırlanmış “Azərbaycanda IP hüquqlarının sərhəddə qorunması” adlı broşura təqdim edilmişdir. Bu broşuranın nüsxəsini aşağıdakı linkə keçid edərək əldə etmək mümkündür: https://drive.google.com/drive/folders/1VaNTT8GAWrbhlL0wYstELg-2KoUFNlVr?usp=sharing
Tədbirin gündəliyi, PowerPoint təqdimatı və şəkilləri aşağıdakı linkə keçid edərək əldə etmək mümkündür: https://drive.google.com/drive/folders/1FVKu0-rFCRsuJWaAEvaIhhzinNq_nKeJ?usp=sharing
25 iyun 2021-ci il tarixdə “Gömrükdə məcburi qərarlar” mövzusunda seminar təşkil edilmişdir. Tədbirdə Dövlət Gömrük Komitəsi və Gömrük Akademiyasından 20 nümayəndə iştirak etmişdir. Təqdimatı Gömrük və Ticarətin Asanlaşdırılması üzrə baş məsləhətçi Cənab Brian O'Shea etmişdir. O, məcburi qərarlarının həm Gömrük İdarəsi, həm də iqtisadi operatorlar üçün faydalarını vurğulamışdır. O, həmçinin Avropa İttifaqında məcburi qərar sistemin tətbiqini izah etmiş və bununla bağlı çoxsaylı sualları cavablandırmışdır.
Tədbirin gündəliyi, PowerPoint təqdimatı və şəkilləri aşağıdakı linkə keçid edərək əldə etmək mümkündür:https://drive.google.com/drive/folders/11VJpOD149S1-kQwoyxH5dwRdE3pHYYLo?usp=sharing
Bu iki fəaliyyətin hazırlanması və çatdırılması Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən “ÜTT-yə üzvlük danışıqları və ticarətlə əlaqəli digər tədbirlərlə bağlı Azərbaycan Hökumətinin potensialının gücləndirilməsi” layihəsi tərəfindən dəstəklənmişdir.
Gömrük məsələləri ilə bağlı gələcək fəaliyyətlər
Dövlət Gömrük Xidməti və Gömrük Akademiyası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində layihə Səlahiyyətli İqtisadi Operatorlar mövzusunda seminar təşkil edir. Bu fəaliyyətin ilkin olaraq 2021-ci ilin iyul ayında həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Bu tədbirdə iştirak etmək istədiyiniz təqdirdə, Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “ÜTT-yə üzvlük danışıqları və ticarətlə əlaqəli digər tədbirlərlə bağlı Azərbaycan Hökumətinin potensialının gücləndirilməsi” layihəsinin əsas mütəxəssisi Alida Mahmudova (alida_ms@yahoo.com) ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.

Workshops on intellectual property and customs advance rulings implemented
On June 23, 2021, the workshop “Protecting business and citizens through Intellectual Property Eights enforcement: the experience in the European Union” was presented with the participation of approximately 40 participants from the Intellectual Property Agency, the State Customs Committee, the Customs Academy and the Ministry of Economy.
Professor Laurent Manderieux, a Senior Intellectual Property Rights (IPRs) consultant, covered two related topics:
- The EU/Member States Experience on Market Monitoring/Surveillance and Fight Against Trademark Violations
- The EU/Member States Experience on Border Enforcement of IPRs
Participants clarified multiple aspects of IPR enforcement, in particular new challenges for IPR holders connected with digitalization and the rise of IPR violations through the Internet. In addition to the information provided to participants, the event contributed to develop communication channels among responsible agencies for better enforcing IPRs in the country.
During this workshop, the brochure entitled “Border protection of IP rights in Azerbaijan”, developed with the support of the EU-funded “Support and Strengthening Capacity of the WTO Department of the Ministry of Economy in the WTO Accession Negotiations” project, was presented to the participants. A copy of this brochure can be accessed by clicking at the following link: https://drive.google.com/drive/folders/1VaNTT8GAWrbhlL0wYstELg-2KoUFNlVr?usp=sharing
The agenda, PowerPoint and pictures of this event can be accessed at the following link: https://drive.google.com/drive/folders/1FVKu0-rFCRsuJWaAEvaIhhzinNq_nKeJ?usp=sharing
On June 25, 2021, the workshop on “Customs Advance Rulings” was presented. 20 participants from the State Customs Committee and the Customs Academy participated. Mr. Brian O’Shea was the Senior Customs and Trade Facilitation consultant in charge of the presentation. He indicated the benefits of advance rulings for the Customs Administration as well as for economic operators. He also explained and replied multiple questions on the implementation of the advance ruling system in the European Union.
The agenda, PowerPoint and screenshots of this event can be accessed at the following link: https://drive.google.com/drive/folders/11VJpOD149S1-kQwoyxH5dwRdE3pHYYLo?usp=sharing
The preparation and delivery of these two activities has been supported by the EU-funded “Strengthening capacity of the Government of Azerbaijan in the WTO Accession negotiations and other trade related activities” project.
Upcoming activities related to Customs’ matters
In cooperation with the State Customs Service and the Customs Academy, the project is organising a workshop on Authorised Economic Operators. This activity is tentatively scheduled for July 2021. Should you have an interest to participate in this activity, kindly contact Ms. Alida Mahmudova (alida_ms@yahoo.com), key expert at the EU-funded “Strengthening capacity of the Government of Azerbaijan in the WTO Accession negotiations and other trade related activities” project.