Xarici ticarətin daha da liberallaşdırılması ssenarilərinin müzakirəsi məqsədilə mebel və kağız sənayesi nümayəndələri ilə dəyirmi masalar keçirilib
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən "Ümumdünya Ticarət Təşkilatına (ÜTT) üzvlük danışıqları və ticarətlə əlaqəli digər tədbirlərlə bağlı Azərbaycan hökumətinin potensialının gücləndirilməsi" layihəsinin ekspertlər qrupu tərəfindən hazırlanmış “Mövcud tariflərin qorunmasının təhlili və tariflərin mümkün liberallaşdırılmasının mebel və kağız sənayesinə təsiri” araşdırmasında əldə edilən nəticələrin və tövsiyələrin müzakirəsi məqsədilə 2022-ci il 18 mart tarixində iki virtual dəyirmi masa keçirilmişdir. Virtual görüşə 20-yə yaxın özəl sektor nümayəndəsi qoşulub.
Hər iki dəyirmi masanın məqsədi ÜTT-yə üzvlüklə bağlı mövcud vəziyyət, ÜTT-yə üzv dövlətlərin təklif və sualları, Azərbaycan Respublikasının mebel/kağız sənayesi sahəsində mövcud tarif siyasəti və Azərbaycanda xarici ticarətin daha da liberallaşdırılması üçün mümkün ssenarilərin təqdim edilməsi olub.
Yerli mebel və kağız sənayesinin nümayəndələri hər iki sənayenin çətinlikləri və inkişaf imkanları barədə fikirlərini bölüşüb, təkliflərini İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndələrinə və Avropa İttifaqı layihəsinin ekspertlərinə çatdırıblar. Xüsusilə qablaşdırma sənayesində fəaliyyət göstərən birliyin rəhbəri layihəyə öz təşəkkürünü bildirərək, İqtisadiyyat Nazirliyi üçün müəyyən liberallaşdırma təkliflərini hazırladığını bildirib. Layihədəki araşdırmada nəzərdə tutulan liberallaşdırma ssenariləri ilə əlaqədar layihənin bu təklifləri nəzərdən keçirməsi razılaşdırılıb.

Round tables are held with representatives of the furniture and paper industries in order to discuss scenarios for further liberalization of foreign trade
The two online round tables were held on March 18, 2022 to discuss the findings and recommendations made in the “Analysis of existing tariff protection and impact of possible tariff liberalisation to the furniture and paper industries”, a study produced by a team of experts under the EU-funded "Strengthening capacity of the Government of Azerbaijan in the WTO Accession negotiations and other trade related activities" project. 15-20 private sector representatives joined the online events.
The purpose of both round tables was to present the current situation with WTO accession, proposals and questions from WTO member states, current tariff policy of the Republic of Azerbaijan in the field of furniture / paper industries and possible scenarios for further liberalization of foreign trade in both cases.
Representatives of the domestic furniture and paper industries shared their thoughts about challenges and development opportunities of both industries and raised their proposals to representatives of the Ministry of Economy and EU project experts. In particular, the head of a packaging association expressed his gratitude to the project and stated that the association was developing certain liberalization proposals for the Ministry of Economy. It was agreed that the project will review these proposals in light of the liberalisation scenarios contemplated in the project’s study.