Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən ticarət siyasəti layihəsinin bağlanış tədbiri keçirilmişdir
2022-ci il iyulun 24-də, iki illik fəaliyyətdən sonra Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən “ÜTT-yə üzvlük danışıqları və ticarətlə bağlı digər məsələlərdə Azərbaycan Hökumətinin potensialının gücləndirilməsi” layihəsi başa çatıb.
İyulun 20-də keçirilən yekun iclasda layihənin benefisiarı olan İqtisadiyyat Nazirliyi, eləcə də Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti, Dövlət Gömrük Komitəsi, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Araşdırmalar Mərkəzinin nümayəndələri iştirak etmiş, layihənin icrasından və əldə olunan nəticələrdən razı qaldıqlarını bildirmişlər. Bundan əlavə, Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin əməkdaşı layihəyə göstərdikləri maraq və əməkdaşlığa görə İqtisadiyyat Nazirliyinə və digər benefisiarlara təşəkkürünü bildirmişdir.
Layihənin həyata keçirdiyi əsas fəaliyyətlər aşağıdakılardır:
• Normativ aktların layihələrinin hazırlanması və mövcud və ya layihə formatlı qanunvericilik sənədlərinin nəzərdən keçirilməsini əhatə edən 11 fəaliyyət həyata keçirilmişdir.
• 20 tələbə və gənc mütəxəssisin iştirakı ilə ticarət siyasəti və ÜTT üzrə ilk dəfə bir həftəlik yay məktəbi təşkil edilmiş və xərclər maliyyələşdirilmişdir.
• 175-dən çox şəxsin iştirakı ilə hökumət rəsmiləri və özəl sektor nümayəndələri üçün potensialın gücləndirilməsi tədbirləri keçirilmişdir.
• 21 hökumət rəsmisinin iştirakı ilə İsveçrə (Cenevrədə ÜTT Katibliyi və Bern) və Qazaxıstana ümumilikdə 5 səfər təşkil olunmuşdur.
• Müvafiq sorğular üzrə İqtisadiyyat Nazirliyinin Ticarət Siyasəti və ÜTT şöbəsinə dəstək göstərilmişdir.
• Azərbaycanın ÜTT-yə üzvlüklə bağlı ikitərəfli danışıqları dəstəklənmişdir.
• 20 ictimai maarifləndirmə materialı, o cümlədən broşürlər, bukletlər, vərəqlər, məqalələr, tədqiqat işi, iki video və ticarətlə bağlı təxminən 400 termin və izahdan ibarət ikidilli (Azərbaycan-İngilis) lüğət hazırlanmışdır.
• Ticarət müdafiəsi üzrə araşdırmalarda maraqlı tərəflərin iştirakını asanlaşdırmaq və şəffaflığı artırmaq üçün rəqəmsal platforma hazırlanmış və istifadəyə verilmişdir.
• 2022-ci ildə keçirilən Aİ-Azərbaycan Biznes Forumu zamanı Aİ-nin “Azərbaycan Biznes Mühiti-2021” Hesabatının 6-cı illik nəşrinə ticarət qaydaları, ÜTT-yə qoşulma/üzvlük və qanunun aliliyinin gücləndirilməsi arasında əlaqələrə dair şərh təqdim edilmişdir. Biznes Mühiti Hesabatında təqdim olunan Aİ biznes subyektlərinin cavabları göstərir ki, onlar Azərbaycanın ÜTT-yə daxil olmasını ölkənin həyata keçirəcəyi əsas iqtisadi tədbirlərdən biri kimi qəbul etməkdə davam edirlər.
• www.wto.az internet portalı üçün 32 xəbər daxil olmaqla yeni məzmun hazırlanmışdır.
Ticarət Siyasəti Layihəsi tərəfindən verilən dəstək vasitəsilə aşağıdakı nəticələr əldə edilmişdir:
• Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tərkibində ticarətdə müdafiə  vasitələri ilə bağlı araşdırma aparacaq struktur bölmə olan Antidempinq araşdırmaları sektorunun fəaliyyətə başlaması;
• Ticarətlə bağlı fəaliyyətlərin, o cümlədən ÜTT-yə üzvlük danışıqlarının hazırlanmasında və əlaqələndirilməsində İqtisadiyyat Nazirliyinin və digər dövlət qurumlarının potensialının gücləndirilməsi;
• Ticarətlə bağlı məsələlər, o cümlədən ÜTT-yə üzvlük öhdəlikləri və üzvlüyün üstünlükləri haqqında məlumatlılığın artırılması;
• ÜTT qaydalarına və qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrə uyğun olaraq ticarətlə bağlı yeni qanunvericiliyin hazırlanmasına və/və ya mövcud/layihə formatında normativ aktların nəzərdən keçirilməsinə dəstək verilməsi;
• Azərbaycan danışıqlar qrupuna növbəti işçi qrupun görüşünə, ÜTT-yə üzvlüklə bağlı çoxtərəfli və ikitərəfli danışıqlara hazırlaşmaqda köməklik göstərilməsi.
Qeyd olunan layihənin büdcəsi təxminən 800.000 avro təşkil etmiş və yeddi yüz iş günü ərzində icra edilmişdir. COVID-19 pandemiyasına baxmayaraq, iş günlərinin təxminən 50%-i mütəxəssislər tərəfindən Azərbaycanda yerinə yetirilmişdir. Layihə COWI Konsorsiumunun üzvü olan DMI Associates şirkəti tərəfindən həyata keçirilib.
Layihənin Qrup Rəhbəri Marius Bordalba:
“Azərbaycan hökuməti çoxşaxəli və müasir ticarət siyasəti gündəliyinin hazırlanması və həyata keçirilməsi üçün fəal işləyir. Daxildə “Qida Təhlükəsizliyi haqqında” Qanun kimi normativ aktlar qəbul edilib. Yeni yaradılmış qurumların gücləndirilməsi istiqamətində səylər davam etdirilmişdir. Beynəlxalq səviyyədə isə yeni Aİ-Azərbaycan Sazişində ticarət və investisiyalar bölməsi üzrə danışıqların bu ilin sonunda yekunlaşması gözlənilir. Bu saziş daxili islahat gündəmini gücləndirəcək və yeni təkan verəcək və ümid edirəm ki, ÜTT-yə üzvlük danışıqlarını sürətləndirmək qərarına təkan verəcək. İqtisadiyyat Nazirliyi və digər nazirliklər və agentliklərlə birbaşa əməkdaşlıq etmiş layihə özəl sektorun və Azərbaycan istehlakçılarının xeyrinə çoxlu sayda əsas təşəbbüsləri fəal şəkildə dəstəkləyib”.
Bu layihə çərçivəsində hazırlanmış məlumat və ictimai materiallara daxil olmaq üçün aşağıdakı linkə klikləyin: https://wto.az/saheler/texniki-yardim-ve-potensialin-guclendirilmesi-layiheleri/

General satisfaction at the closure meeting of the EU-funded trade policy project
On July 24, 2022, after almost two years of work, the EU-funded "Strengthening capacity of the Government of Azerbaijan in the WTO Accession negotiations and other trade related activities” project ended.
During the closing meeting held on July 20, the representatives of the Ministry of Economy, the project’s counterpart, and of beneficiary institutions such as the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control, State Customs Committee, Food Safety Agency and Agrarian Research Center under the Ministry of Agriculture expressed their satisfaction with the implementation of the project and results achieved. Furthermore, the representative of the EU Delegation to Azerbaijan expressed the EU's gratitude to the Ministry of Economy and other beneficiaries for their interest and cooperation with the project.
Main activities implemented by the project:
• Led eleven interventions involving the preparation of draft normative acts and/or review of existing or draft legislation
• Funded and co-organised the first one-week summer school on trade policy and WTO, with the participation of 20 students and young professionals
• Presented capacity-building events for Government officials and private sector representatives involving more than 175 participants
• Implemented 5 study visits in Switzerland (WTO and Bern) and Kazakhstan, with the participation of 21 Governmental officials
• Provided on-demand assistance to the Trade Policy and WTO Department of the Ministry of Economy
• Supported bilateral WTO accession negotiations
• Visibility of the project includes 20 public awareness materials, in particular, brochures, booklets, leaflets, articles, a research paper, two videos and a bilingual (Azerbaijani-English) glossary with approximately 400 trade-related terms and definitions
• Developed and installed a digital platform to facilitate stakeholders’ participation in trade defence investigations and increase transparency
• During the 2022 EU-Azerbaijan Business Forum, presented a comment to the EU Business Climate Report Azerbaijan 2021 6th Annual Edition on the relationship between trade rules, WTO accession/membership and the strengthening of rule of law. The replies of EU business presented in the Business Climate Report show that they continue to regard Azerbaijan’s WTO accession as one of the key economic actions for the country to take
• Prepared new content for the www.wto.az web portal, including 32 news items
Through the support provided by the Trade Policy Project, the following results have been achieved:
• Contributed to the operationalisation of the Anti-dumping investigations sector – the office that will conduct trade remedy investigations within the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control
• Strengthened the capacity of the Ministry of Economy and other Governmental entities in the preparation and coordination of trade-related activities, including WTO accession negotiations
• Increased awareness of trade-related matters, including WTO membership obligations and benefits
• Supported the development of new trade-related legislation and/or the review of existing/draft normative acts in line with WTO rules and best international practices
• Assisted the Azerbaijani negotiating team to prepare for the next working party meeting, plurilateral and bilateral WTO accession negotiations
The Trade Policy Project had a budget of almost EUR800,000. Seven hundred work-days have been implemented. Despite the COVID19 pandemic, approximately 50% of the work-days were implemented by experts in Azerbaijan. The project has been implemented by DMI Associates, a member of the COWI Consortium.
The team leader, Marius Bordalba, said:
“The Government of Azerbaijan actively works to develop and implement a multi-pronged and modern trade policy agenda. On the domestic front, normative acts such as the Law "On Food Safety" have been adopted. Efforts to strengthen newly created institutions continued. On the international front, negotiations for a trade and investment chapter in the new EU-Azerbaijan Agreement are expected to conclude later this year. This agreement will reinforce and give a new impetus to the domestic reform agenda and, hopefully, will trigger a decision to accelerate the WTO accession negotiations. In direct cooperation with the Ministry of Economy, other line ministries and agencies of the Government of Azerbaijan, the project has actively supported a large number of key initiatives for the benefit of the private sector and Azerbaijani consumers.”
To access information and public materials produced under this project, click on the following link: https://wto.az/saheler/texniki-yardim-ve-potensialin-guclendirilmesi-layiheleri/