Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində “ÜTT-də kənd təsərrüfatı məsələləri” mövzusunda tədbir təşkil edilmişdir
2019-cu il Noyabrın 29-da Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “ÜTT-yə üzvlük danışıqlarında İqtisadiyyat Nazirliyinin Ticarət Siyasəti və ÜTT Şöbəsinə dəstək və potensialın gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində “Dünya ticarətində kənd təsərrüfatı” mövzusunda Gəncə Dövlət Aqrar Universitetində bir günlük tədbir keçirilmişdir.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin Proqram Meneceri Rainer Freund, Aİ-nin kənd təsərrüfatı və ərzaq təhlükəsizliyi, Azərbaycanda regional və kənd inkişafı sahəsində həyata keçirilən proqramları qısaca təsvir etmişdir. O, eyni zamanda dünya kənd təsərrüfatı ticarəti və Aİ-nın kənd təsərrüfatı bazarı haqqında qısa məlumat vermişdir.
Kənd Təsərrüfatı Universitetinin tədris işləri üzrə prorektoru Anar Hətəmov məhsula xas subsidiyaların verilməsinin monitorinqi ilə bağlı problemlərə toxunub və Azərbaycanda kənd təsərrüfatına subsidiya mexanizminin təkmilləşdirilməsinin vacibliyini dilə gətirmişdir. O, həmçinin qeyd edib ki, ÜTT-yə üzvlük subsidiya məbləğinin dərhal azalmasına səbəb olmamalıdır.
Baş beynəlxalq ekspert və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının Cenevrədəki nümayəndəliyinin keçmiş rəhbəri Panos Konandreas, ÜTT-də kənd təsərrüfatı ticarəti və davam edən kənd təsərrüfatı danışıqlarına dair ÜTT qaydalarını təqdim etmişdir. Onun təqdimatında 1947-ci il Tariflər və Ticarət haqqında Baş Sazişdə kənd təsərrüfatını tənzimləyən qaydalar, 1960-80-ci illərdə dünya kənd təsərrüfatı ticarəti sahəsində ölkələrin üzləşdiyi problemlər və bu fonda Kənd Təsərrüfatı Sazişinin yaranması öz əksini tapmışdır. Cənab Konandreas çıxışında ÜTT-də davam edən kənd təsərrüfatı danışıqlarına və Azərbaycanın üzvlük danışıqları üçün mümkün təsirlərinə də toxundu.
Tədbirə universitetin 60-dan çox tələbəsi və fakultə üzvləri qatılmışdır. Təqdimatlar zamanı və sonrası auditoriya və məruzəçilər arasında canlı mübadilə baş tutmuşdur.

Azerbaijan State Agricultural University organized an event on the topic "Agriculture in the WTO"
On 29 November 2019, the EU-funded project “Support and Strengthening Capacity of the WTO Department of the Ministry of Economy in the WTO Accession Negotiations” held a one-day event themed “Agriculture issues at the World Trade Organization” at the Azerbaijan State Agricultural University in Ganja.
Rainer Freund, Program Manager of the EU Delegation to Azerbaijan, briefly described programs implemented by the EU in the area of agriculture and food safety as well as regional and rural development in Azerbaijan. He also briefly commented on the state of world agricultural trade and the EU’s agricultural market access.
Anar Hatamov, Vice-Rector for Academic Affairs of the Agricultural University touched upon the problems regarding the monitoring of the provision of product-specific subsidies and voiced the need to improve the mechanism of agriculture subsidization in Azerbaijan. He also noted that the WTO accession should not lead to an immediate decrease in the amount of subsidization.
Panos Konandreas, Senior International Expert and Former Head of UN Food and Agriculture Organization's (FAO) Liaison Office in Geneva, presented WTO rules on agricultural trade and ongoing agriculture negotiations at the WTO. His presentation covered rules governing agriculture under General Agreement on Tariffs and Trade of 1947, the problems facing countries in world agriculture trade in the 1960s-80s and the birth of the Agreement on Agriculture against this background. Mr. Konandreas also touched upon the ongoing agriculture negotiations taking place at the WTO and their possible implications for Azerbaijan’s accession negotiations.
More than sixty students and faculty members of the University attended the event. Lively exchanges took place between the audience and the speakers during and after the presentations.