Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinin İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərinə səfəri baş tutmuşdur
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti Ümumdünya Ticarət Təşkilatının (ÜTT) Katibliyində Azərbaycanın üzvlüyü ilə bağlı yaradılmış İşçi Qrupun 15-ci iclasında iştirak etmək üçün İsveçrəyə səfər edib. 06.07.2023-cü il tarixində keçirilmiş iclasa İşçi Qrupun rəhbəri, Türkiyənin ÜTT yanında Daimi Nümayəndəsi Alparslan Acarsoy sədrlik etmişdir.
Səfər çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Ümumdünya Ticarət Təşkilatının baş direktoru xanım Ngozi Okonyo-İveala ilə görüşüb.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişaf məqsədləri barədə məlumat verərək, beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrin genişləndirilməsinə önəm verildiyini, ölkəmizlə ÜTT ölkələri arasında əməkdaşlığın inkişafını, o cümlədən ÜTT-yə üzvlüklə bağlı görülən işlərin əhəmiyyətini qeyd edib. Azərbaycanda iqtisadi sferada həyata keçirilən islahatlar, əldə olunan nəticələr, əlverişli işgüzar mühit və investorlar üçün yaradılan imkanlar barədə məlumat verilib.
Görüşdə ÜTT ilə əlaqələrin gücləndirilməsi imkanları, ölkəmizin təşkilat üzvləri ilə əməkdaşlığının prioritet istiqamətləri, ÜTT-yə üzvlüklə bağlı atılan addımlar, habelə, Azərbaycan iqtisadiyyatının dünyada mövqeyi və ticarətin liberallaşdırılması üçün görülən işlər barədə müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Azərbaycanın ÜTT-yə üzvlüyü ilə bağlı İşçi Qrupun sədri Alparslan Acarsoy ilə görüşündə ölkəmizin iqtisadi-ticarət əlaqələri, ticarətin inkişafı, iqtisadi artımın sürətləndirilməsi, rifahın yüksəldilməsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib.
Əlavə olaraq, cari ilin 3-7 iyul tarixlərində Azərbaycanın aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə ÜTT-yə üzvlük prosesi çərçivəsində Amerika Birləşmiş Ştatları, Avropa İttifaqı, Rusiya Federasiyası, İsveçrə, Tailand, Braziliya, Yaponiya ilə mallar və xidmətlər üzrə ikitərəfli danışıqlar keçirilmiş və CAİRNS Qrupu (kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracatçısı olan ölkələr) üzvləri ilə çoxtərəfli müzakirələr aparılmışdır.

The visit of the delegation of the Republic of Azerbaijan to the city of Geneva of the Switzerland took place
The Azerbaijani delegation led by the Minister of Economy Mikayil Jabbarov visited Switzerland to participate in the 15th meeting of the Working Group established in the World Trade Organization (WTO) Secretariat regarding Azerbaijan's membership. The meeting held on 6 July, 2023 was chaired by the head of the Working Group on Azerbaijan's WTO membership, Alparslan Acarsoy.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the Director General of the World Trade Organization Mrs. Ngozi Okonjo-Iweala within the framework of the visit.
The Minister of Economy provided information about the socio-economic development goals of Azerbaijan, noted the importance of expanding relations with international organizations, the development of cooperation between our country and WTO countries, including the importance of the work done in connection with WTO membership. Information was given on the reforms implemented in the economic sphere, the results achieved, favorable business environment and opportunities created for investors in Azerbaijan.
Discussions were held at the meeting on the possibilities of strengthening relations with the WTO, the priority directions of our country's cooperation with the members of the organization, the steps taken in connection with the WTO membership, as well as the position of Azerbaijan's economy in the world and the work done for the liberalization of trade.
Information was provided during the meeting of Minister of Economy Mikayil Jabbarov with Alparslan Acarsoy, Chairman of the Working Group on Azerbaijan's WTO membership, on the measures taken to improve economic and trade relations, development of trade, acceleration of economic growth, and improvement of welfare.
In addition, on 3-7 July, 2023, with the participation of representatives of the relevant state institutions of Azerbaijan, within the framework of the WTO accession process, bilateral negotiations on goods and services were held with the United States of America, the European Union, the Russian Federation, Switzerland, Thailand, Brazil, Japan and multilateral discussions were held with members of the CAIRNS Group (countries exporting agricultural products).