Azərbaycanda telekommunikasiya qanunvericiliyi və təcrübəsi və bu sahədə Aİ və ÜTT qaydalarına dair seminar keçirilmişdir
Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən “ÜTT-yə üzvlük danışıqlarında və ticarətlə bağlı digər fəaliyyətlərdə Azərbaycan Hökumətinin potensialının gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə davam edən əməkdaşlıq istiqamətində 28 yanvar 2022-ci il tarixində telekommunikasiya qanunvericiliyi və təcrübəsi ilə bağlı virtual seminar keçirilmişdir.
Tədbirin açılışını Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Texnoloji inkişaf şöbəsinin müdiri Bəxtiyar Məmmədov, İqtisadiyyat Nazirliyinin Ticarət siyasəti və ÜTT şöbəsinin müdir müavini Gülçin Ələsgərova və Aİ Nümayəndəliyinin tapşırıqlar üzrə meneceri Ülviyyə Abdullayeva etmişlər.
ÜTT-yə üzvlüklə bağlı layihənin telekommunikasiya üzrə eksperti qeyd etmişdir ki, üzvlüklə bağlı bu sahədə davam edən danışıqlarda irəliləyiş əldə etmək üçün aşağıdakı aspektlərə diqqət yetirilməlidir:
• Qanunvericilik islahatları – operatorlar üçün yeni rəqabət mühiti/təminatlar;
• Milli Tənzimləyini Orqanın (NRA) tətbiqi;
• Qarşılıqlı əlaqə üçün istinad təklifi (RIO)/Yeni lisenziyalaşdırma rejimi.
Bəxtiyar Məmmədov ötən il ərzində baş vermiş normativ və institusional dəyişiklikləri təqdim edərək, hazırda Nizamnaməsi hazırlanmaqda olan NRA-nın yaradılmasından bəhs etmişdir.
Layihənin eksperti, həmçinin Avropa Elektron Rabitə Məcəlləsi və onun tətbiqi haqqında məlumat vermişdir. Baxılan aspektlər rəqabət, istehlakçıların müdafiəsi, son istifadəçi hüquqları və onun müdafiəsi, universal xidmət öhdəliyi və fövqəladə hallar xidmətləri/ictimai xəbərdarlıq sistemlərini əhatə edir.
Onlayn tədbirdə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin və İqtisadiyyat Nazirliyinin müxtəlif şöbələrindən 7 əməkdaş iştirak etmişdir.
Seminarda müzakirə edilən təqdimatı aşağıdakı keçid vasitəsilə əldə etmək olar: https://docs.google.com/presentation/d/1scCuS2JzOPw95gI4HbbUjf8W5Q_RtKlj/edit?usp=sharing&ouid=102270338528426763815&rtpof=true&sd=true
Layihənin qrup rəhbəri Marius Bordalba: “Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən layihələr telekommunikasiya sektorunda islahatlar, bazarın liberallaşdırılması, tənzimləmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi və rəqabət mühitinin formalaşdırılması səylərini dəstəkləmək üçün beynəlxalq standartlara və ən təcrübələrə uyğun olaraq Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə əməkdaşlıq edir. Ticarət siyasəti ilə bağlı layihə yeni yaradılmış NRA-nın fəaliyyətə başlamasında, “Telekommunikasiya haqqında” qanuna əlavə və dəyişikliklərin hazırlanmasında Nazirliyə dəstək verməyə hazırdır”.

Seminar on telecoms law and practice in Azerbaijan and the EU and WTO regulation thereon is presented
In the framework of the ongoing cooperation with the Ministry of Digital Development and Transport, the EU-funded “Strengthening capacity of the Government of Azerbaijan in the WTO Accession negotiations and other trade related activities” project has presented a seminar on telecoms law and practice on January 28, 2022.
The event was opened by Mr. Mammadov, Head of the Department of Technological Development of the Ministry of Digital Development and Transport, Ms. Alasgarova, Deputy-Head of the Trade Policy and WTO Department of the Ministry of Economy, and Ms. Abdullayeva, Task Manager of the EU Delegation.
Regarding WTO accession, the project’s telecommunications expert stated that, in order to move forward the ongoing accession negotiations in this area, the following aspects need to be addressed:
• Legislative reform – new competitive landscape/safeguards for operators;
• Introduction of a National Regulatory Authority (NRA);
• Reference Interconnection Offer/New licensing regime.
Mr. Mammadov presented the normative and institutional changes that have occurred during the past year. Among others, he stressed the establishment of the NRA, whose Charter is currently under development.
The project’s expert also presented the European Electronic Communications Code and its implementation. Aspects dealt with included competition, consumer protection, end-user rights and end-user protection, universal service obligation and emergency services / public warning systems.
7 officials from various departments of the Ministry of Digital Development and Transport, as well as from the Ministry of Economy, participated in the online event.
The PPT may be accessed at the following link: https://docs.google.com/presentation/d/1scCuS2JzOPw95gI4HbbUjf8W5Q_RtKlj/edit?usp=sharing&ouid=102270338528426763815&rtpof=true&sd=true
Marius Bordalba, the project team leader, stated: “EU-funded projects have been cooperating with the Ministry of Digital Development and Transport to support its efforts to reform the telecommunications sector, liberalize the market, improve regulatory mechanisms and form a competitive environment, in line with international standards and best practices. The Trade Policy project is ready to support the Ministry in the operationalisation of the newly established NRA and in the preparation of amendments to the Law on Telecommunications, among others.”