Dövlət qurumlarının əməkdaşlarının bacarıqlarının artırılması ilə bağlı tədbirlər yekunlaşmışdır
24 və 27 may 2022-ci il tarixlərində kompensasiya rüsumlarının araşdırılması, səbəb və nəticələrinin qiymətləndirilməsi, ticarətin müdafiəsi üzrə araşdırmaların prosedur aspektləri və mübahisələrin həlli üzrə təlim sessiyaları keçirilmişdir. Təlim sessiyaları nəzəri və praktiki təqdimatlardan ibarət olub. Təlimdə Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin ticarəti müdafiə bölməsinin və İqtisadiyyat Nazirliyinin 11 məsul işçisi iştirak edib. Buna qədər isə 2021-ci ilin oktyabr və noyabr aylarında əməkdaşlar antidempinqlə bağlı 3 təlimdə iştirak ediblər.
Müvafiq təlimlərlə bağlı materiallar tezliklə bu internet portalının “Sahələr” bölməsində yerləşdiriləcəkdir.
Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinə göstərilən müvafiq dəstək ticarəti müdafiə bölməsinin tam şəkildə fəaliyyətə başlaması istiqamətində aparılan işlərin tərkib hissəsidir.
Yuxarıdakı təlim Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən “ÜTT-yə üzvlük danışıqlarında və ticarətlə bağlı digər fəaliyyətlərdə Azərbaycan Hökumətinin potensialının gücləndirilməsi” layihəsinin ticarət müdafiəsi üzrə baş eksperti tərəfindən keçirilmişdir.
Mayın əvvəlində onlayn formatda tarif dərəcələri kvotaları (TRQ) və nəqliyyat xidmətləri ilə bağlı iki dəyirmi masa keçirilmişdir.
Tarif dərəcəsi kvotası, kvota daxilindəki miqdara kvotadan kənar daha aşağı idxal rüsumlarının tətbiq edildiyi idxal rejimidir (bu, yüksək də  ola bilər). Dəyirmi masa zamanı ÜTT qaydaları üzrə TRQ-lərdən istifadə şərtləri təqdim edilib və müzakirə edilib. Qazaxıstan kimi son üzv olmuş ölkələr mal əti, donuz əti və ya quş əti kimi bəzi həssas kənd təsərrüfatı mallarının idxalının həcminə nəzarət etmək üçün TRQ-lərdən istifadə etmək hüququnu özündə saxlayıb.
Nəqliyyat xidmətləri üzrə dəyirmi masada ÜTT üzvlərinin avtomobil nəqliyyatı, dəmir yolu nəqliyyatı, dəniz nəqliyyatı, yardımçı xidmətlər, boru kəməri nəqliyyatı və hava nəqliyyatı ilə bağlı üzərinə götürdüyü öhdəliklər nəzərdən keçirilib. Müəyyən İşçi Qrup üzvlərinin Azərbaycana ünvanladığı müraciətlər təqdim olunub və müxtəlif aspektlər müzakirə olunub.
İqtisadiyyat, Maliyyə, Kənd Təsərrüfatı və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinin, eləcə də Dövlət Gömrük Komitəsinin, Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin məsul əməkdaşları TRQ və nəqliyyat xidmətləri üzrə dəyirmi masaların iştirakçıları olub.

Capacity building of Government officials is completed
In-depth training sessions on countervailing duty investigations, injury/causality assessment, procedural aspects of trade defence investigations and dispute settlement have been implemented in May 24 and 27, 2022. Training sessions combined theoretical and practical presentations with exercises. Eleven officials from the State Antimonopoly and Consumer Market Control Service, which hosts the trade defence unit, and Ministry of Economy have participated in the training. In October and November 2021, Government officials had participated in 3 training sessions on anti-dumping.
The materials relating to these trainings will be available in the “Areas” section of this web portal shortly.
Support provided to the State Service on this matter is part of the ongoing efforts to fully operationalise the trade defence unit.
The above training has been provided by a senior trade defence expert of the EU-funded “Strengthening capacity of the Government of Azerbaijan in the WTO Accession negotiations and other trade related activities” project.
Earlier in May, two round tables on tariff rate quotas (TRQs) and transport services were presented online.
A tariff rate quota is an an import regime in which quantities inside a quota are charged lower import duties, than those outside (which can be high). During the round table, the conditions for using TRQs under the WTO rules were presented and discussed. Recently acceded members such as Kazakhstan have reserved the right to use TRQs to control the volume of imports of certain sensitive agricultural goods such as beef, pork or poultry meat.
The round table on transport services reviewed the commitments made by WTO members in respect of road transport, rail transport, maritime transport, auxiliary services, pipeline transport and air transport. The requests made to Azerbaijan by certain Working Party Members were presented and various aspects discussed.
Participants to the round tables on TRQs and transport services included officials from the Ministries of Economy, Finance, Agriculture and Digital Development and Transport as well as State Customs Committee and State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control.