Cenevrə danışıqları və ÜTT-nin Azərbaycan üzrə İşçi qrupunun 14-cü iclası: 24-28 iyul 2017-ci il
24-28 iyul tarixlərində Avropa Ittifaqı, ABŞ, Rusiya Federasiyası, Braziliya, Tayland, Yaponiya, Hindistan və İsveçrə ilə ikitərəfli görüşlər keçirilmiş, həm qeyri-kənd təsərrüfatı və kənd təsərrüfatı malları, həm də xidmətlərlə bağlı uyğunlaşdırılması istənilən əsas sektorlar üzrə müzakirələr aparılmışdır. İkitərəfli danışıqlar aparılan bütün dövlətlərə konkret mal qrupları üzrə Azərbaycan tərəfindən İlkin Danışıqlar Hüququnun təqdim olunması istənilmişdir. 27 iyul tarixində kənd təsərrüfatında daxili dəstək üzrə çoxtərəfli görüş keçirilmişdir. Eyni tarixlərdə ÜTT-nin Üzvolma departamenti ilə  məsləhətləşmələr aparılmışdır.
Azərbaycan tərəfindən istənilən güzəştlər
ÜTT-də inkişaf etməkdə olan ölkə statusunun verdiyi güzəştlər, o cümlədən:
1. “De minimis” (il ərzində kənd təsərrüfatına göstərilən daxili dəstəyin kənd təsərrüfatı istehsalının illik ümumi həcmində xüsusi payı) – 10%;
2. Hər il birdəfəlik məbləğ həcmində verilən yardım – 1 milyard ABŞ dolları;
3. Dağlıq Qarabağ azad olunandan sonra kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqların bərpası üçün müəyyən müddət əlavə məbləğin istifadə hüququnun əldə olunması;
4. ÜTT-nin Kənd Təsərrüfatı Sazişinin 6.2-ci maddəsindən (investisiya subsidiyaları) istifadə hüququ.
ABŞ, Avropa İttifaqı, Braziliya, Avstraliya və Tayland bu məsələ ilə bağlı konkret rəy bildirmişlər. Ümumilikdə, ÜTT üzv dövlətləri tərəfindən son zamanlar təşkilata üzv olan və Azərbaycanla oxşar iqtisadiyyata malik olan dövlətlərin heç birinə 10% “de minimis” verilmədiyi üçün,  Azərbaycan üçün də istisna edilməsinə razılıq verilməmişdir. 1 milyard illik yardım məsələsinə baxıla bilər (müəyyən keçid müddəti ilə), lakin Azərbaycanın mümkün qədər Sarı zənbil subsidiyalardan (hazırda tətbiq olunan və ÜTT qaydalarına uyğun olaraq, azaldılması və sıfıra endirilməsi nəzərdə tutulan) tədricən Yaşıl zənbil subsidiyalarına (ÜTT qaydalarına uyğun olaraq, məhdudiyyətsiz istifadə olunan) keçməsi tövsiyə olunmuşdur. Azad olunan Dağlıq Qarabağ ərazilərində Yaşıl zənbil subsidiyalarından daha çox istifadə etmək imkanlarına baxılması tövsiyə olunmuşdur. ÜTT-nin Kənd Təsərrüfatı Sazişinin 6.2-ci maddəsindən Azərbaycanın istifadəsinə razılıq verilməmişdir. Eyni zamanda, bildirilmişdir ki, 2015-ci ilin dekabr ayında Nayrobidə keçirilən ÜTT Nazirlər Konfransının 10-cu iclasının nəticələrinə uyğun olaraq, ÜTT üzv dövlətləri artıq ixrac subsidiyalarından istifadə edə bilməzlər, üzvolmadan dərhal sonra ixrac subsidiyaların tətbiq edilməməsi ilə bağlı öhdəlik götürülməlidir.
28 iyulda  Azərbaycan üzrə İşçi Qrupun 14-cü iclası keçirilmişdir
Azərbaycan tərəfi qeyd etmişdir ki, qeyri-neft sektorunun diversifikasiyası artıq ilk müsbət nəticələr verdikdən və Azərbaycanın prioritet inkişaf sahələri artıq müəyyən stabil səviyyəyə keçdikdən sonra, ÜTT-yə üzvlük prosesi sürətləndiriləcəkdir. Belə ki, bir sıra iqtisadi islahatlar proqramlarının ilk müsbət  nəticələrinin əldə edilməsi 2020-ci ildə gözlənilir.
Azərbaycan tərəfindən götürülməsi zəruri olan öhdəliklər:
• ixrac qadağalarının ləğv olunması;
• ixrac rüsumları siyahısının və dərəcələrinin olduğu kimi saxlanılması;
• diskriminativ xarakterli vergi azadolmaların üzv olarkən ləğv edilməsi;
• akzislərin uyğunlaşdırılması;
• göstərilən xidmətlərə görə alınan xərclərin uyğunlaşdırılması;
• ixrac subsidiyalarının tətbiq edilməməsinə dair öhdəlik götürülməsi;
• rəqabət ilə bağlı zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsi (müvafiq qanunvericiliyin qəbul olunması);
• sanitar və fitosanitar tədbirlərin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmanın təmin olunması (müvafiq qanunvericiliyin qəbul olunması);
• texniki tənzimləmə ilə bağlı işlərin inkişaf etməsi (müvafiq qanunvericiliyin qəbul olunması).
Sualların bir qismi Azərbaycan Danışıqlar Qrupunun üzvləri tərəfindən cavablandırılmışdır. İclasın sonunda üzv dövlətlər tərəfindən sualların mümkün qədər tez Azərbaycan tərəfinə təqdim olunmasına dair qərar qəbul olunmuşdur.
Həmçinin, Azərbaycan tərəfinə ikitərəfli danışıqlara daha çox diqqət yetirməsi,  ikitərəfli danışıqları bitirərək, protokolların imzalanması istiqamətində səylər göstərməsi tövsiyə olunmuşdur.
Hər iki çoxtərəfli görüşdə Azərbaycanın qanunvericiliyinin ÜTT qaydalarına uyğunlaşdırılması istiqamətində aparılan işlər müzakirə olunmuşdur. Məlum olduğu kimi, ÜTT-yə üzv olmaq və ümumilikdə, çoxtərəfli ticarət sisteminin tamhüquqlu üzvü olmaq üçün qanunvericiliyin qəbul olunmuş tələblərə tam uyğunlaşdırılması zəruridir. Bununla əlaqədar, qanunvericiliyin ÜTT qaydalarına uyğunlaşdırılması üzrə Tədbirlər planının cari vəziyyəti müzakirə olunmuş, qəbul olunması artıq neçə ildir gözlənilən qanunvericilik aktlarının, xüsusilə də Azərbaycan Respublikası Rəqabət Məcəlləsi, “Texniki tənzimləmə haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu, “Standartlaşdırma haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun təsdiq olunub qüvvəyə minməsi, həmçinin, “Baytarlıq haqqında”, “Fitosanitar nəzarəti haqqında”, “Sanitariya-epidemioloji salamatlıq haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunlarına, əqli mülkiyyət sahəsində bir sıra qanunvericilik aktlarına əlavə və dəyişikliklərin edilməsi və qəbul olunması istiqamətində işlərin sona çatdırılmasının əhəmiyyəti bir daha vurğulanmışdır. Həmçinin, “Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyi sisteminin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” ölkə Prezidentinin 2017-ci il 10 fevral tarixli 1235 nömrəli Fərmanında hazırlanması nəzərdə tutulan yeni “Qida təhlükəsizliyi haqqında” Qanunun tezliklə hazırlanaraq təsdiq olunmasının vacibliyi qeyd olunmuşdur.
ÜTT danışıqları çərçivəsində təşkil olunan görüşlərdən əlavə 25 iyul 2017-ci il tarixdə Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin (İTC) icraçı direktoru xanım Arança Gonzalez ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə Azərbaycanın ÜTT-yə üzvolma istiqamətində İTC tərəfindən göstərilə biləcək yardımın istiqamətləri müzakirə olunmuşdur. Nəticədə, İTC tərəfindən 3 mövzu üzrə qısa araşdırmaların hazırlanmasına dair razılıq əldə edilmişdir:
• Son 10-15 il ərzində ÜTT-yə üzv seçilmiş bir sıra dövlətlərdə sözügedən təşkilata üzvlüyün nəticəsi olaraq ölkə iqtisadiyyatında müşahidə edilən təsirlərə dair (ayrı-ayrı misallarla) araşdırma;
• ÜTT üzvü olaraq və təşkilat çərçivəsində ölkə öhdəliklərini nəzərə alaraq, regionda və dünyada baş verən iqtisadi və maliyyə böhranları zamanı ölkədaxili istehsalatın və milli şirkətlərin qorunması üçün ÜTT sazişləri və qaydalarında nəzərdə tutulmuş müdafiə imkanlarından istifadə, həmçinin, ümumilikdə ÜTT tələbləri çərçivəsində qalmaqla qoruma mexanizmlərindən istifadə ilə bağlı təfsilatlı arayış;
• Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində digər dövlətlərin qeyri-qanuni ticarət-iqtisadi fəaliyyətinin dayandırılması məqsədilə beynəlxalq çərçivədə istifadə olunan alətlər, o cümlədən, ÜTT sazişlərində əks olunan imkanlar haqqında məlumatın hazırlanması.

Geneva negotiations and 14th meeting of WTO Working Group on Azerbaijan's accession: 24-28 of July 2017
On July 24-28 bilateral negotiations were conducted with the EU, US, Russian Federation, Brazil, Thailand, Japan, India and Switzerland, market access on agriculture and non-agriculture goods as well as services were discussed. All countries with which bilateral negotiations are conducted requested Initial Negotiation Rights (INRs) for the goods subject to their interest. On June 27, a multilateral meeting on domestic support to agriculture took place. Finally, consultations with Accession Division of the WTO were held.
Concessions required by Azerbaijan
All concessions granted to the countries acceding as a developing country, including:
3. The right to use additional amount for regeneration of rural areas after de-occupation of Daglig Karabakh and surrounding areas
4. The right to use Article 6.2 of the Agreement on Agriculture
The US, EU, Brazil, Australia and Thailand commented on this issue. Generally, taking into consideration the fact that no recently acceded country with an economy similar to Azerbaijan received 10% “de minimis”, thus such kind of exemption shall not be expected. Possibility to grant USD 1 bln. concession as a Total AMS exists (for certain transition period), but Azerbaijan shall gradually convert its amber box subsidies (currently applied and to be eliminated or reduced according to the WTO requirements) to green box subsidies (to be used without any limitations according to the requirements of the WTO). Use of green box subsidies in a greater degree after deoccupation of Daglig Karabarh was recommended to Azerbaijan. Members refused to grant Azerbaijan the right to use Article 6.2 of the Agreement on Agriculture. At the same time, it was stressed that in accordance with the results of 10th Ministerial Conference held in Nairobi in 2015, WTO members shall not apply export subsidies any more, and upon accession the commitment on elimination of export subsidies shall be undertaken.
14th meeting of WTO Working Party on the accession of Azerbaijan (July 28)
The representatives of Azerbaijan stressed that diversification of non-oil already produce results and once the development of prioritized areas of Azerbaijan reaches certain sustainable level, the accession process will be accelerated. The initial positive results of a number of economic reforms are expected by 2020.
Mandatory commitments to be undertaken by Azerbaijan:
• Elimination of discriminatory tax exemptions during accession
• Align excise rates
• Align charges for services rendered
• Eliminate export subsidies
• Implement necessary measures with regard to competition (adoption of relevant legislation)
• Align sanitary and phytosanitary measures to international standards (adoption of relevant legislation)
• Accelerate work on technical regulations (adoption of relevant legislation)
Part of questions was replied by the Members of Azerbaijan's Working Party.  At the end of the meeting, Member countries decided to submit their questions to Azerbaijan in a short period of time.
In addition, the following recommendations to Azerbaijan were made: necessity to pay more attention to bilateral negotiations, to accelerate completion of bilateral negotiation and signing of protocols.
In both multilateral and plurilateral meetings, the ongoing process of alignment of national legislation to the WTO rules were discussed. To be a WTO Member as well as fully fledged member of the multilateral trading system, national legislation shall totally be aligned with existing WTO standards. In this regard, the current state of the Action Plan on Approximation of legislation to the WTO requirement was discussed; in particular importance of adoption and enacting the “Competition Code”, Laws on “Technical Regulation”, “Standardization”, amendments and changes to Laws on “Veterinary”, “Phytosanitary control”, and “Sanitary-epidemiological well-being”, as well as of a number of acts in the field of intellectual property rights was highlighted.  In addition, the importance of adoption in a short period of time of a new law on “Food safety” stipulated in the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No 1235 dated by 10th of February 2017 on “Additional measured to improve food safety system in the Republic of Azerbaijan” was stressed.
Meeting with the International Trade Centre
In addition to the meetings conducted in the framework of WTO accession, on July 25, 2017 a meeting with the Executive Director of International Trade Center (ITC) Ms. Arancha Gonzalez took place. Possible support programs of ITC to the WTO accession of Azerbaijan were discussed at the meeting. As a result, production of research in 3 directions by ITC was agreed:
• Research on influence of WTO membership to the economy of countries acceded during last 10-15 years (in separate examples)
• Being a Member of the WTO and taking into consideration commitments within the frame of the organization, research on the possibility to use defense instruments prescribed in the WTO Agreements for the protection of domestic industry and national companies during regional and global financial and economic crises, as well as detailed report on protection mechanisms within the frame of WTO requirements
• Information on instruments used in international practice to stop illegal trade-economic activity of third countries in the occupied territory of the Republic of Azerbaijan, as well as such possibilities reflected in the WTO Agreements