İqtisadiyyat və Ədliyyə Nazirliklərinin əməkdaşları ÜTT Katibliyində keçirilən təlimlərdən faydalanıblar
11-13 iyul 2022-ci il tarixlərində İqtisadiyyat və Ədliyyə nazirliklərindən 3 əməkdaş ÜTT Katibliyində bir sıra təlimlərdə iştirak etmişdir. Belə ki, təlim ticarət siyasətinin təhlili, gömrük qiymətləndirməsi, mənşə qaydaları və regional ticarət müqavilələri kimi aspektləri əhatə etmişdir. İştirakçılar, həmçinin TBT-nin Şəffaflıq üzrə Tematik Sessiyasında və TBT Komitəsinin iclasının ilk günündə iştirak etmişdir. İştirakçılardan biri bildirmişdir ki, səfər zamanı əldə edilmiş təcrübə artıq ticarət məlumatlarının təhlilində praktikada tətbiq edilmişdir. Mənşə qaydaları və gömrük qiymətləndirilməsi üzrə məlumat mübadiləsi tədbir iştirakçılarına həmin sahələr üzrə mövcud qanunvericiliyə əlavə və dəyişikliklərin edilməsi üçün təklifin hazırlanmasında faydalı olacaqdır.
2022-ci il iyulun 13 və 14-də Azərbaycanın mallar üzrə təkliflərinin Harmonikləşdirilmiş Sistemin iki versiyası arasında əlaqələndirilməsi üzrə görülən işlərin təqdimatı və müzakirəsi üçün iki dəyirmi masa keçirilmişdir. Müvafiq korrelyasiya İşçi Qrup üzvlərindən birinin sorğusuna cavab olaraq hazırlanmışdır. İqtisadiyyat Nazirliyi, Dövlət Vergi Xidməti və Dövlət Gömrük Komitəsinin əməkdaşlarından ibarət dəyirmi masanın iştirakçıları layihə eksperti tərəfindən göstərilən dəstəklə bağlı məsələləri müzakirə ediblər. Müzakirələrdən sonra korrelyasiya cədvəli ÜTT-yə təqdim olunmuşdur.

Officials of the Ministries of Economy and Justice benefit from trainings in the WTO
From July 11-13, 2022, three officials participated in a series of training activities in the WTO. These activities covered aspects such as trade policy analysis, customs valuation, rules of origin, and regional trade agreements. Participants also attended the TBT Thematic Session on Transparency and the first day of the TBT Committee meeting. One of the participants indicated that the experience gained during the trip has already been put in practice in the analysis of trade data. In turn, exchanges on rules of origin and customs valuation will inform the preparation of a proposal for amendment of existing legislation in those areas.
Separately, on July 13 and 14, 2022, two roundtables were implemented to present and discuss the work done to correlate Azerbaijan’s goods offers between two versions of the Harmonized System. This correlation had to be prepared in response to a request from one of the Working Party members. Participants to the round table, from the Ministry of Economy, State Tax Service and State Customs Service, discussed aspects related to the support provided by the project expert. After the discussion, the correlation table is ready for submission to the WTO.