Ticarət siyasəti və Ümumdünya Ticarət Təşkilatı ilə bağlı ilk Yay Məktəbinə 21 iyunda start verilir
2021-ci ilin 21-25 iyun tarixlərində ADA Universitetində ticarət siyasəti və ÜTT ilə bağlı “Beynəlxalq ticarət yol ayrıcında: Yolumuz haradır?” adlı ilk Yay məktəbi keçiriləcəkdir. Ölkənin müxtəlif regionlarından iyirmi tələbə və gənc mütəxəssis kampusdakı tədbirdə iştirak edəcəkdir. Maraqlı olan hər kəs üçün sessiyaları onlayn izləmək imkanı təmin ediləcəkdir.
Yay məktəbinin məqsədi ticarət siyasəti ilə bağlı məlumatlılığın artırılması, tənqidi təhlilin simulyasiyası, onun daha geniş siyasi qərarvermə və icra mexanizmindəki rolu, habelə onun biznes subyektləri və vətəndaşların gündəlik fəaliyyətinə təsirlərinin öyrənilməsindən ibarətdir. Nəticə etibarilə, Yay Məktəbinin iştirakçıları:
• ticarət siyasətinin bizim həyatımızın əsas aspektləri – iqtisadi inkişaf, səhiyyə və ətraf mühitlə qarışıqlı əlaqəsi, eləcə də ticarətin inteqrasiyası prosesləri ilə bağlı hərtərəfli təsəvvürə malik olacaq;
• beynəlxalq ticarətlə bağlı hazırda baş verən hadisələri və çağırışları, habelə gələcək istiqaməti öyrənəcək və müzakirə edəcək;
• ticarət siyasətinin təhlili sahəsində tənqidi düşüncə bacarıqları ilə tanış olacaq və tətbiq edəcək;
• ticarətlə əlaqəli məsələlərə dair məlumatların və sənədlərin əldə edilməsi və istifadəsi üzrə öz bacarıqlarını artıra biləcəklər.
Proqrama beynəlxalq ticarət və iqtisadi inkişaf/ətraf mühit/səhiyyə və ölkələrin ticarət siyasətləri, beynəlxalq ticarətdə aktual məsələlər, hazırkı çağırışlar və perspektivlərlə bağlı sessiyalar daxil olacaqdır. Proqram yalnız İngilis dilində tədris ediləcəkdir. Məruzəçi qismində beynəlxalq hüquq sahəsində tanınmış azərbaycanlı və xarici professor və mütəxəssislər, dövlət qurumlarının və beynəlxalq təşkilatların keçmiş yüksək vəzifəli şəxsləri iştirak edəcəklər.
Proqram çərçivəsində Bakı Dəniz Ticarət Limanına tanışlıq səfəri Azərbaycan Hökuməti tərəfindən ticarətin stimullaşdırılması məqsədilə qəbul edilmiş tədbirlərin icrasını əyani nümayiş etdirəcəkdir.
21 iyun 2021-ci ildə tədbirin açılışını ADA Universiteti rəhbərliyinin nümayəndəsi ilə Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyinin rəhbəri səfir Kestutis Yankauskas edəcəkdir.
Bu tədbir Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilməklə Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Yay məktəbi ilə bağlı ətraflı məlumat əldə etmək, həmçinin, sessiyaları onlayn izləmək üçün aşağıdakı şəxslərlə əlaqə saxlaya bilərsiniz:
• Nərgiz İsmayılova, ADA yanında Aİ Araşdırmaları üzrə Bilik Mərkəzinin direktoru: nismayilova@ada.edu.az və ya +994-12-4373235, daxili nömrə 320
• Marius Bordalba, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən “ÜTT-yə üzvlük danışıqlarında və ticarət ilə əlaqəli digər tədbirlərdə Azərbaycan hökumətinin potensialının artırılması” layihəsinin qrup rəhbəri: marius.bordalba@gmail.com
Yay məktəbi üçün materialları bu keçiddən yükləmək mümkündür: https://drive.google.com/drive/folders/1xpoJ7Gz5PEmMVy9Gam0k6ZRqFQqma0UC?usp=sharing

The first trade policy and World Trade Organization Summer School starts on 21 June
Between 21-25 June 2021, the first Summer School on trade policy and WTO, entitled “International Trade at the Crossroads: Where to Go from Here?” will be held at the ADA University. Twenty students and young professionals from all over the country will attend the event on campus. Online access to the sessions will be provided to all those interested.
The objective of the Summer School is to raise awareness and stimulate critical analysis and thinking of the role of trade policy in the wider context of public policy-making and implementation as well as on how trade policy impacts the daily lives of businesses and citizens.
As a result of the Summer School, participants will:
- Have a comprehensive overview of how trade policy interrelates with key aspects of our lives – including economic development, health and the environment, and of positive impacts of trade integration processes;
- Learn and discuss about the current events and challenges surrounding international trade and possible ways forward;
- Familiarise themselves with, and apply, critical-thinking skills in trade policy analysis;
- Build their capacity to find and use information and documentation on trade-related issues.
The programme, which will be taught in English only, contains sessions on international trade and economic development / environment / health and countries’ trade policies, topical issues, current challenges and ways forward in international trade. Speakers include renown Azerbaijani and international professors in international law and practitioners, as well as former senior officials from governments and international organizations.
A study visit within the programme, to Baku International Sea Trade Port will demonstrate in practice how trade facilitation measures adopted by the Government of Azerbaijan are implemented.
A senior ADA University representative and the Head of the Delegation of the European Union to Azerbaijan, Ambassador Kestutis Jankauskas, will open the event on 21 June 2021.
This event is funded by the European Union and supported by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan.
For more information on the Summer School, including online access thereto, please contact:
- Ms. Nargiz Ismayilova, Director, Centre of Excellence in EU Studies under the ADA University: nismayilova@ada.edu.az or +994-12-4373235 ext. 320,
- Mr. Marius Bordalba, team leader of the EU-funded “Strengthening capacity of the Government of Azerbaijan in the WTO Accession negotiations and other trade related activities” project: marius.bordalba@gmail.com
Materials for the Summer school can be accessed here: https://drive.google.com/drive/folders/1xpoJ7Gz5PEmMVy9Gam0k6ZRqFQqma0UC?usp=sharing