ÜTT-nin Baş Şurası 12-ci Nazirlər Konfransını qeyri-müəyyən müddətə təxirə saldı
Covid 19 virusunun daha yoluxucu ştamının yayılması və bununla bağlı bir sıra ölkələrin səyahət məhdudiyyətləri tətbiq etməsi səbəbindən bir çox nazirlərin və yüksək səviyyəli nümayəndələrin 12-ci Nazirlər Konfransında iştirakında müəyyən çətinliklər yaranmışdır. Bununla əlaqədar, ÜTT-nin rəsmi internet səhifəsində dərc olunmuş məlumata əsasən təşkilatın Baş direktoru və Baş Şuranın tövsiyələrinə uyğun olaraq 2021-ci ilin 30 noyabr – 3 dekabr tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulan Konfrans qeyri-müəyyən müddətə təxirə salınmışdır.
12-ci Nazirlər Konfransı artıq ikinci dəfədir ki, pandemiya səbəbindən təxirə salınır. Konfransın ilkin olaraq 2020-ci ilin iyun ayında Qazaxıstanın Nur-Sultan şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulurdu. Lakin Baş Şuranın sonrakı qərarı ilə iclasın Qazaxıstanın rəhbərliyi ilə Cenevrədə keçirilməsinə qərar verilmişdi.
ÜTT-nin Nazirlər Konfransı haqqında ümumi məlumat
ÜTT-nin Ali Qərarverici orqanı hesab edilən Nazirlər Konfransı bir qayda olaraq 2 ildən bir keçirilir. Konfransda bütün üzv ölkələr, müşahidəçilər, gömrük ittifaqları və s. iştirak edir. Nazirlər Konfransında çoxtərəfli ticarət sistemi ilə bağlı gələcəyə dair fikirlər bildirilir, həmçinin bir sıra sahələrdə üzvlər arasında aparılan danışıqlar yekunlaşdırılır və qərarlar qəbul olunur. Yeni üzvlərin təşkilata qəbul olunmasına dair qərarlar da Nazirlər Konfransında təsdiqlənir.

General Council of the WTO decides to postpone 12th Ministerial Conference indefinitely
Due to the spread of a more transmissible strain of the Covid 19 virus and the travel restrictions imposed by a number of countries in this regard, there were some difficulties in the participation of many ministers and high-level representatives in the 12th Ministerial Conference. Taking into account the issue, according to the information published on the official website of the WTO, the expected 12th Ministerial Conference was postponed indefinitely in accordance with the recommendations of the Director General and the General Council.
This marks the second time that the pandemic has forced a postponement of the 12th Ministerial Conference. The meeting was originally due to take place in June 2020 in Nur-Sultan, Kazakhstan. Although the General Council decided to move the meeting to Geneva, Kazakhstan was chosen to chair the meeting.
General information on the WTO Ministerial Conference
The Ministerial Conference, which is the highest decision-making body of the WTO, is held every two years in accordance with the rules. All member countries, observers, customs unions, etc. took part in the conference. The Ministerial Conference expresses views on the future of the multilateral trading system, as well as concludes negotiations between members in a number of areas and makes decisions. Decisions on the accession of new members to the organization are also approved by the Ministerial Conference.