ÜTT-nin iyunda fəaliyyəti: 12-ci Nazirlər Konfransı və üzvlük məsələləri
COVID pandemiyası ilə əlaqədar iki dəfə təxirə salınmış ÜTT 12-ci Nazirlər Konfransının 12-15 iyun 2022-ci il tarixlərində keçirilməsi planlaşdırılır. Üzvlər tərəfindən Konfransın gündəliyinə bir çox məsələlərlə yanaşı, aşağıdakı mövzular da daxil edilmişdir:
COVID-19 pandemiyasına reaksiya. May ayında ABŞ, Aİ, Hindistan və CAR hökumətləri COVID-19 peyvəndlərinin istehsalının şaxələndirilməsini təmin etmək üçün müəyyən şərtlər altında patent hüquqlarının ləğvinin sadələşdirilməsinə yönəlmiş bir mətn hazırlayıb üzvlər arasında paylaşmışdılar. Bu mətn hazırda Üzvlər tərəfindən müzakirə olunur. Müsbət reaksiyalar olarsa, Üzvlər Nazirlər tərəfindən qəbul olunmaq üçün mətn üzərində razılığa gələ bilərlər.
Balıqçılıq subsidiyalarının mənfi təsirini məhdudlaşdıran yeni qaydalar üzrə danışıqlar. Mövcud fikir ayrılıqlarını azaltmaq və Nazirlər tərəfindən yekunlaşdırıla biləcək bir mətn təqdim etmək üçün danışıqlar davam edir.
Kənd təsərrüfatı. Danışıqlar mətninin layihəsi kənd təsərrüfatı sektoruna daxili dəstəyi, kənd təsərrüfatı bazarlarına çıxışı və ixrac rəqabətini (ixrac subsidiyaları ilə müqayisə edilə bilən təsirləri olan tədbirləri) əhatə edir. Digər mövzulara ərzaq ixracına qoyulan məhdudiyyətlər və qadağalar, pambıq, ictimai ərzaq ehtiyatlarının saxlanması proqramları çərçivəsində idarə olunan qiymətlərlə alınan ərzaq məhsulları və ani idxal artımları və ya qiymətlərin düşməsi halında inkişaf etməkdə olan ölkələrə müvəqqəti olaraq tarifləri qaldırmağa imkan verən yeni “xüsusi qorunma mexanizmi” daxildir. Nəhayət, Üzvlər şəffaflığın əsas məsələləri ilə bağlı danışıqlar aparırlar. Üzvlər arasında fikir ayrılığı olduğunu nəzərə alsaq, hər hansı nəzərəçarpan nəticənin əldə edilib-edilməməsi bəlli deyil. Ənənəvi məsələlərə əlavə olaraq, Ukraynadakı müharibə beynəlxalq bazarları ciddi şəkildə təsir etmiş və bir çox malların qiymətlərini artırmışdır. Müharibənin təsirlərini aradan qaldırmaq üçün müzakirələr aparılsa da, hər hansı bir həll yoluna nail olunacağı bəlli deyil.
İnkişaf üçün investisiyaların asanlaşdırılmasına dair yeni saziş/qaydalar. Nazirlər, çox güman ki, ÜTT-nin 112 Üzvü tərəfindən aparılan danışıqların gedişatını nəzərdən keçirəcək və danışıqları 2022-ci ildə yekunlaşdırmaq istəyini bir daha təsdiq edəcəklər. Yeni qaydaların üstünlüklərini müzakirə etmək üçün 2022-ci ilin mayında yüksək səviyyəli dəyirmi masalar keçiriləcək.
Rəqəmsal ticarətin mühüm aspektlərini tənzimləmək üçün yeni razılaşma/qaydalar. Çox güman ki, nazirlər danışıqların vəziyyətini qiymətləndirəcəklər. Bir neçə müddəa üzrə danışıqların yekunlaşdığı bildirilsə də, onların “ilkin razılıq” əldə etmək istəyində olduqları görünmür.
Mikro, Kiçik və Orta Biznes subyektləri (KOS) haqqında Bəyannamənin qəbulu. Bu sənədə altı tövsiyə və bəyannamə daxildir. Eyni zamanda, Qeyri-rəsmi İşçi Qrupuna müxtəlif istiqamətlərdə işləri davam etdirməyi tapşırır.
Yuxarıda göstərilənlərlə yanaşı, nazirlərin ÜTT islahatlarını da müzakirə edəcəyi gözlənilir. Bununla belə, Nazirlər Konfransından hazırda konkret nəticə gözlənilmir.
Nazirlər Konfransından bir həftə sonra Özbəkistanın İşçi Qrupunun beşinci iclası keçiriləcəkdir. Bundan əlavə, Nazirlər Konfransı zamanı Komor adalarının və Şərqi Timorun üzvlüyü müzakirə mövzusu ola bilər.

WTO’s activities in June: 12th Ministerial Conference and accessions
The WTO 12th Ministerial Conference, twice postponed due to the COVID pandemic, has been programmed for June 12-15, 2022. Members’ agenda will include, among others, the following topics:
• Response to the COVID-19 pandemic. In May, the US, the EU, India and South Africa circulated a text aimed at streamlining and simplifying how governments can override patent rights, under certain conditions, to enable diversification of production of COVID-19 vaccines. This text is being discussed by the Membership. Given the positive reactions, Members may be able to agree on a text for adoption by Ministers.
• Negotiations on new rules limiting the negative impact of fisheries subsidies. Negotiations continue in order to reduce the existing differences and present a text that could be finalised by Ministers.
• Agriculture. The draft negotiation text addresses domestic support to the farm sector, access to agricultural markets, and export competition — covering measures seen as having comparable effects to export subsidies. Other topics include food export restrictions and prohibitions, cotton, food bought at administered prices under public food stockholding programmes, and a proposed new “special safeguard mechanism” that would allow developing countries temporarily to raise tariffs in the event of sudden import surges or price falls. Finally, Members are negotiating the cross-cutting issue of transparency. It is unclear if any tangible result can be achieved given that the positions of Members are distant. On top of the traditional issues, the war in Ukraine has severely disrupted international markets and increased the prices of many commodities. While there will be discussions to address the effects of the war, it is unclear if any solution will be reached.
• New agreement/rules to facilitate investment for development. Ministers are likely to review the progress of the negotiations conducted by 112 WTO Members and re-confirm the desire to conclude negotiations in 2022. To build momentum, high-level round tables are implemented in May 2022 to discuss the benefits of the new rules.
• New agreement/rules to regulate crucial aspects of digital trade. Ministers are likely to take stock of the state of negotiations. While it is reported that the negotiation of several provisions has been completed, there does not seem to be a desire to adopt them as part of an “early harvest” exercise.
• Adoption of the Declaration on Micro, Small and Medium-Sized Enterprises (MSMEs). This document includes a set of six recommendations and declarations and instructs the Informal Working Group to continue its work in different directions.
In addition to the above, Ministers are also expected to discuss WTO reform. However, no concrete result is, at present, expected from the Ministerial Conference.
The week after the Ministerial Conference, Uzbekistan will hold its fifth Working Party meeting. In addition, the accessions of Comoros and of Timor Leste are likely to be the subject of discussion during the Ministerial Conference.