ÜTT Üzvləri Antidempinq Komitəsinin iclasında görülən tədbirlər, təcrübələr barədə fikir mübadiləsi aparır
Ümumdünya Ticarət Təşkilatının Antidempinq Komitəsi 2021-ci il oktyabrın 27-də Üzvlərin yeni, dəyişdirilmiş və ya əvvəllər nəzərdən keçirilmiş antidempinq qanunları və qaydaları haqqında son bildirişlərini, habelə antidempinq tədbirləri ilə bağlı hesabatları nəzərdən keçirmək üçün növbəti iclas keçirmişdir. Belə ki, iclasda Kolumbiya, Hindistan və Böyük Britaniya tərəfindən təqdim edilmiş qanunvericiliyə dair yeni bildirişlər nəzərdən keçirilib.
Komitədə adi təcrübədə olduğu kimi, Üzvlərin antidempinq tədbirləri ilə bağlı yarımillik bildirişlərinə baxılarkən onların bu sahədə araşdırmaların başlanması, mövcud antidempinq tədbirlərinin nəzərdən keçirilməsi, müvəqqəti və son antidempinq tədbirləri ilə bağlı nümayəndə heyətləri tərəfindən suallar təqdim edilmişdir.
1 yanvar - 30 iyun 2021-ci il dövrünü əhatə edən yarımillik hesabatlara gəldikdə isə, 45 üzv bu dövrdə görülmüş antidempinq tədbirləri barədə Komitəyə məlumat vermiş, 14 üzv isə bu dövrdə yeni antidempinq tədbirlərinin görülmədiyini bildirmişdir. Komitənin növbəti iclasının 25 aprel 2022-ci il tarixindən etibarən 1 həftə ərzində keçirilməsi planlaşdırılır.

Members exchange views on measures, practices at Anti-Dumping Committee meeting
The WTO’s Committee on Anti-Dumping Practices met on 27 October to review WTO members’ latest notifications of new, amended or previously reviewed anti-dumping laws and regulations as well as reports on anti-dumping actions.
The Committee reviewed new notifications of legislation submitted by Colombia, India and the United Kingdom. As is the usual practice in the Committee, delegations raised questions about the actions of other members in reviewing their semi-annual notifications on anti-dumping actions:  the initiation of investigations, the imposition of provisional and final anti-dumping measures, and the review of existing anti-dumping measures.
With respect to the semi-annual reports covering the period 1 January — 30 June 2021, 45 members notified the Committee of anti-dumping actions taken in this period, while 14 reported no new anti-dumping actions in this period. The next meeting of the Committee is scheduled to take place in the week of 25 April 2022.