“ÜTT-yə üzvlük danışıqlarında İqtisadiyyat Nazirliyinin Ticarət Siyasəti və ÜTT Şöbəsinə dəstək və potensialın gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində dəyirmi masa keçirilmişdir.
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “ÜTT-yə üzvlük danışıqlarında İqtisadiyyat Nazirliyinin Ticarət Siyasəti və ÜTT Şöbəsinə dəstək və potensialın gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində 5-6 avqust tarixlərində ÜTT balıqçılıq sahəsində subsidiyalar və ÜTT islahatlarına dair təkliflər mövzusunda dəyirmi masa keçirilmişdir.
Layihənin əsas dəstəkçisi olan EKVİTA şirkətinin ofisində təşkil olunan tədbirin birinci günündə layihənin Qrup Rəhbəri və ÜTT balıqçılıq sahəsində subsidiyalar barədə danışıqlarda məsləhətçi Alicia Greenidge tərəfindən “Qanunsuz, Hesabatsız, Tənzimlənməyən (QHT) Balıqçılıq”, həddindən artıq balıq ovlanması şəraitində balıqçılıq, habelə həddindən artıq istehsal gücü üçün subsidiyalara qadağalara dair təqdimatlar edilmiş, daha sonra isə əlaqədar dövlət qurumlarının və balıqçılıq sahəsində əsas yerli istehsalçı şirkətlərin nümayəndələrinin iştirakı ilə məhsuldar müzakirələr aparılmışdır.
Tədbirin ikinci günündə isə xarici ekspert Peter Morrison tərəfindən ÜTT-də aparılan islahatlara dair təqdimatlar keçirilmiş və ÜTT fəaliyyətinin gözlənilən yeni inkişaf istiqamətləri, Azərbaycan Respublikasının ÜTT-yə üzvlük danışıqlarında cari vəziyyəti və yerli qanunvericiliyin ÜTT tələblərinə uyğunlaşdırılması ilə bağlı məsələlər əhatə edilmişdir.

The roundtable was held within the framefork of the Project
During the 5-6 august dates the roundtable about the WTO Fisheries Subsidies and Suggestions on WTO reforms was held within the framework of the EU funded Project of “Support and strengthening capacity of the Trade Policy and WTO department of the Ministry of Economy in the WTO accession negotiations”.
The first day of the roundtable which was arranged in the office of EKVITA company, the main supporter of the project, was devoted to the presentations by Group leader of the Project and advisor of negotiations on fisheries subsidies, Alicia Greenidge about Illegal, Unreported and Unregulated (IUU) fishing, fishing stocks that are in an overfished condition and subsidies to overcapacity and overfishing, then productive discussions were held by participation of representatives of the relevant governmental bodies and the main local producers in the fishing industry.
Within the next day of the roundtable foreign expert, Peter Morrison presented slides about the reforms in WTO and some topics are covered about the expected development directions of WTO, current situation of Azerbaijan within the negotiations of accession to WTO and issues related to the harmonization of local legislation to WTO requirements.